Renty dla dzieci ofiar sobotniej katastrofy?

Renty dla dzieci ofiar sobotniej katastrofy?
(fot. PAP/Andrzej Grygiel )
PAP / slo

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że wystąpi do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o przyznanie specjalnych rent dla dzieci ofiar sobotniej katastrofy kolejowej pod Szczekocinami.

- Będzie, chyba 12 marca, uchwała rady sejmiku (woj. śląskiego) w tej sprawie, przyzna po 10 tys. zł na każde dziecko osoby która zginęła, bez względu na to, czy ta osoba jest z tego województwa, czy nie - powiedział we wtorek w Radiu ZET Boni.

Podkreślił, że wszelka pomoc logistyczno-transportowa jest udzielana przez wojewodę śląskiego - dowożenie osób chcących odwiedzić swoich krewnych w szpitalu, pomoc w przewożeniu zwłok. Dodał, że pełnomocnik wojewody wystawia akty zgonu, "tak żeby nie trzeba było jeździć w trzy różne miejsca 180 km". - To wszystko jest przygotowane - dodał.

- Myślę, że będziemy szykowali - do wczoraj do wieczora nie było opublikowanej pełnej listy osób które zginęły - że patrząc na sytuację rodzinną, będziemy występowali z wnioskiem do pana premiera o przyznanie takich rent specjalnych dla dzieci (ofiar katastrofy) - powiedział Boni.

DEON.PL POLECA

Natomiast jeśli chodzi o odszkodowanie - jak mówił Boni - z tego co wie, "PZU, który ma porozumienie z koleją, bada te wszystkie sprawy i odszkodowania stamtąd powinny być wypłacane".

- Trzeba pomóc dzieciom i myślę, że dzieciom trzeba pomóc nie jednorazowo, tylko w sposób trwały, bo jeśli zginęły osoby dorosłe, które utrzymywały dzieci, to ta pomoc ze strony państwa powinna do czasu ukończenia nauki na poziomie wyższym - 25 lat - powinna być i taki wniosek przygotujemy - podkreślił minister.

Odszkodowania dla rannych i rodzin ofiar sobotniego wypadku, w którym zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych, zapowiedziały spółki PKP Intercity i Przewozy Regionalne, do których należały pociągi uczestniczące w katastrofie kolejowej w okolicy Szczekocin.

W komunikacie na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Boni podziękował wojewodzie śląskiemu Zygmuntowi Łukaszczykowi za profesjonalne działanie służb wojewody podczas akcji ratunkowej pod Szczekocinami.

"Służby wojewody śląskiego pomagają poszkodowanym w katastrofie, ich rodzinom i najbliższym. Czynne są dodatkowe linie informacyjne, które na polecenie wojewody uruchomiło Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Służby wojewody są gotowe do pomocy transportowej i logistycznej rodzinom poszkodowanych w katastrofie" - napisano w komunikacie.

W sobotę wieczorem doszło do czołowego zderzenia dwóch pociągów; jechało nimi ok. 400 pasażerów. Na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa zderzyły się pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Renty dla dzieci ofiar sobotniej katastrofy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.