Rezolucja z apelem o szacunek dla krzyża

PAP / ad

Radni sejmiku małopolskiego jednomyślnie przyjęli w poniedziałek rezolucję, w której apelują o szacunek dla krzyża. Zdaniem radnych Unia Europejska powinna uznać krzyż za jeden ze swoich oficjalnych symboli i zapewnić mu ochronę prawną.

Radny Wspólnoty Małopolskiej Andrzej Sasuła prezentując rezolucję podczas sesji sejmiku, mówił, że krzyż najlepiej charakteryzuje tożsamość UE i jej chrześcijańskie korzenie, lepiej niż gwiazdki umieszczone na jej fladze.

W rezolucji radni napisali, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z początku listopada orzekający, iż krzyż wiszący w klasie szkolnej narusza prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami oraz wolność religijną uczniów, zadziwił ich i zasmucił. Ich zdaniem to "kolejna próba negowania chrześcijańskich korzeni Europy".

"W tej sytuacji uznając za oczywistą postawę szacunku wobec praw mniejszości, nie możemy się zgodzić na próby dyktatu mniejszości wobec większości. Jako chrześcijanie oddajemy krzyżowi cześć; naszych współobywateli prosimy tylko o szacunek dla niego" - napisano w rezolucji. Według radnych "żaden inny symbol nie identyfikuje europejskiej kultury i historii lepiej niż krzyż".

Radni apelują, by UE "uznała krzyż za jeden z oficjalnych swych symboli i zapewniła mu ochronę prawną". O poparcie radni proszą europarlamentarzystów i szefów europejskich regionów zaprzyjaźnionych z Małopolską.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rezolucja z apelem o szacunek dla krzyża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.