RN PSL zdecyduje, czy zatwierdzić Jarubasa

RN PSL zdecyduje, czy zatwierdzić Jarubasa
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / ptsj

W sobotę przed godz. 11 rozpoczęła się Rada Naczelna PSL, która podejmie ostateczną ws. kandydata partii w wyborach prezydenckich. Według nieoficjalnych informacji PAP w piątek Naczelny Komitet Wykonawczy PSL rekomendował kandydaturę Adama Jarubasa.

Na posiedzeniu Rady, które rozpoczęło się przed godz. 11 w Warszawie ludowcom zostanie przedstawiona wstępna decyzja komitetu, która zapadła w piątek wieczorem.

Według informacji PAP ze źródeł w PSL po dwugodzinnej dyskusji w piątek NKW zdecydował o rekomendowaniu Jarubasa - wiceszefa PSL i marszałka województwa świętokrzyskiego - jako kandydata na prezydenta. Jego kandydaturę zaproponował szef partii Janusz Piechociński. Politycy PSL byli dotąd podzieleni, czy wystawiać własnego kandydata, czy poprzeć urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pojawiały się też głosy za wystawieniem lidera ludowców.

Szef Rady Naczelnej Jarosław Kalinowski mówił wcześniej PAP, że na posiedzeniu Rady może zostać przeforsowane inne rozwiązanie, niż to, które zaproponuje NKW. Według większości polityków PSL, z którymi rozmawiała PAP, po wskazaniu przez NKW na kandydaturę marszałka województwa świętokrzyskiego, Rada powinna ją zatwierdzić. Padają jednak głosy, że nie jest to do końca pewne.

DEON.PL POLECA

"Rekomendacja zostanie raczej uznana, choć - z drugiej strony - Rada składa się w dużej mierze z lokalnych działaczy i jej decyzje są czasem nieprzewidywalne. Może zostać zgłoszonych kilka barwnych kandydatów na prezydenta" - powiedział PAP polityk nieprzychylny wobec prezesa partii.

Podobnego zdania jest jeden z współpracowników szefa PSL. "Część prezesów wojewódzkich struktur, którzy przyjechali w piątek na posiedzenie NKW, nie jest pewna, jak będą głosować na sobotniej Radzie wszyscy ludzie z ich regionów. Liczymy się" - podkreślił polityk PSL.

Według niego nawet w sytuacji, gdy Rada zdecyduje, że kandydatem ma być Piechociński, nie dojdzie to do skutku. "Prezes jest uparty. Na pewno się na to nie zgodzi i powie: +Bawcie się sami i wybierajcie kandydata spośród siebie+" - dodał.

Szef PSL kilkakrotnie deklarował, że jako minister gospodarki nie może jej "porzucić na trzy miesiące", uczestnicząc w kampanii i przekonywał podczas partyjnych konsultacji do kandydatury Jarubasa.

Marszałek województwa świętokrzyskiego pytany wcześniej przez PAP czy się zgodzi kandydować, mówił, że "jako polityk jest gotowy na wszystkie wyzwania".

W sobotnim posiedzeniu wezmą udział nie tylko członkowie Rady Naczelnej, bo - zgodnie ze statutem PSL - kandydata tej partii na prezydenta na wniosek NKW PSL zatwierdza krajowa konwencja wyborcza. W skład konwencji - oprócz 121 członków Rady - wchodzą m.in. członkowie partyjnego sądu koleżeńskiego.

Komorowski nie ogłosił jeszcze swej decyzji o ewentualnym ubieganiu się o reelekcję. Ma to uczynić po ogłoszeniu przez marszałka Sejmu daty wyborów prezydenckich. Na zarządzenie wyborów Radosław Sikorski ma czas do 6 lutego 2015 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RN PSL zdecyduje, czy zatwierdzić Jarubasa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.