Rok 2013 rokiem Hipolita Cegielskiego

Rok 2013 rokiem Hipolita Cegielskiego
W dwusetną rocznicę urodzin Hipolita Cegielskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd temu wyjątkowemu patriocie, twórcy nowoczesnego polskiego przemysłu, działaczowi gospodarczemu, intelektualiście, nauczycielowi i publicyście. (fot. Wikimedia Commons)
8 lat temu
PAP / slo

Sejm jednogłośnie przyjął w piątek uchwałę o ustanowieniu roku 2013 rokiem Hipolita Cegielskiego. Posłowie chcą w ten sposób uczcić przypadającą w przyszłym roku 200. rocznicę urodzin tego przemysłowca i działacza społecznego.

"W dwusetną rocznicę urodzin Hipolita Cegielskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd temu wyjątkowemu patriocie, twórcy nowoczesnego polskiego przemysłu, działaczowi gospodarczemu, intelektualiście, nauczycielowi i publicyście. W naszej historii gospodarczej nazwisko Cegielski jest marką. Marką polską szeroko znaną w świecie począwszy od czasów wystawy paryskiej w końcu XIX wieku aż po współczesność, w której znakomicie zapisały się silniki okrętowe z zakładów H. Cegielski" - napisano w uchwale.

Podkreślono w niej również, że "przymioty tego wielkiego Polaka: jego kult pracy, innowacyjność, zorganizowany, twórczy patriotyzm, odwaga w przeciwstawianiu się trudnościom, zachowują dziś szczególną aktualność. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej widzi w Nim patrona polskiej przedsiębiorczości" - czytamy w dokumencie.

Hipolit Cegielski, który urodził się w 1813 r., karierę zaczynał od założenia w 1850 r. w Poznaniu warsztatu, w którym wytwarzał proste narzędzia rolnicze. Pięć lat później rozpoczął produkcję maszyn i narzędzi rolniczych - żniwiarek, kosiarek, siewników, młocarni. Fabryka została rozbudowana w okresie międzywojennym, a po II wojnie światowej przekształcono ją w Zakłady Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Poznański przemysłowiec był też niezwykle czynnym działaczem społecznym i politykiem.

Cegielski brał czynny udział w życiu społeczno-kulturalnym Wielkopolski. W latach 1848-1850 wydawał "Gazetę Polską" - pierwszy poznański dziennik, a od 1859 r. "Dziennik Poznański". W 1849 r. był posłem do sejmu pruskiego. Współzałożyciel Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (1857), a od 1865 r. prezes Centralnego Towarzystwa Gospodarczego. Zmarł w 1868 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok 2013 rokiem Hipolita Cegielskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.