"Dziennik Polski": Rok zbyt wielu patronów

"Dziennik Polski": Rok zbyt wielu patronów
(fot. flickr.com/ by BiLK_Thorn)
PAP/ ad

Upamiętnianie kilku osób jednocześnie najczęściej prowadzi do tego, że żadnej odpowiednio nie uhonorujemy - alarmuje "Dziennik Polski".

Sejm uchwalił 2013 rokiem kompozytora Witolda Lutosławskiego, poety Juliana Tuwima i chemika Jana Czochralskiego. Uchwałą Senatu w przyszłym roku wspominać będziemy też Powstanie Styczniowe, w okrągłą 150. rocznicę jego wybuchu.

W ostatnich trzech latach (łącznie z 2012) decyzjami Sejmu i Senatu wspominaliśmy aż 8 osób. Pewnie większość przypomina sobie, że obchodziliśmy rok Fryderyka Chopina (2010), Czesława Miłosza (2011) czy Marii Skłodowskiej-Curie (2011).

Ale tylko nieliczni pamiętają, że 2011 był także rokiem Jana Heweliusza i św. Maksymiliana Kolbego, a obecny 2012 - Janusza Korczaka, ks. Piotra Skargi i Józefa Ignacego Kraszewskiego.

"Trzeba wybierać stanowczo i wyróżnić jedną osobę, a innych zostawić po prostu podręcznikom, które też odgrywają istotną rolę w kształtowaniu pamięci społecznej. Taka redukcja będzie korzystna dla ogólnej kultury intelektualnej" - mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dziennik Polski": Rok zbyt wielu patronów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.