Rosyjski samolot z pomocą dla powodzian

Rosyjski samolot z pomocą dla powodzian
Rosyjski samolot z pomocą dla powodzian (fot. PAP/Paweł Kula)
PAP / ad

Na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował we wtorek wieczorem specjalny samolot z Rosji z pomocą dla poszkodowanych w wyniku powodzi, m.in. z pompami do osuszania zalanych terenów i generatorami prądu.

Do Polski na pokładzie samolotu transportowego Ił-76 przyleciało 18 pomp o dużej mocy, 34 łodzie i pięć mobilnych elektrowni. Do Warszawy wysłano łącznie 14 ton pomocy humanitarnej - podała wcześniej rzeczniczka prasowa rosyjskiego resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych Irina Andrianowa.

"Decyzja o tym, gdzie zostanie skierowany ten sprzęt, zapadnie w środę rano" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Informując o poleceniu wydanym przez Miedwiediewa, agencja ITAR-TASS zauważyła, że rosyjsko-polskie porozumienie o pomocy wzajemnej zostało podpisane w 1993 roku, jednak dopiero po raz pierwszy Polska z niego skorzystała, zwracając się do Rosji z prośbą o pomoc.

DEON.PL POLECA

We wtorek Komisja Europejska poinformowała, że Polska poprosiła partnerów z Unii Europejskiej o dalszą pomoc w ramach Europejskiego Mechanizmu Obrony Cywilnej: poza zwykłymi pompami, potrzeba 20 pomp do osadów i ścieków.

Dotychczas Polacy otrzymali pomoc m.in. z Francji, Niemiec, Czech, Danii i krajów bałtyckich, które przysłały pompy i ekipy techniczne. We wtorek Francja, która już wysłała dwie 16-osobowe ekipy z czterema pompami, zaoferowała dodatkową wysoko wydajną pompę zdolną do odpompowania 5,4 tys. metrów sześciennych wody na godzinę.

Jak informuje straż pożarna, na zalanych terenach w działania przeciwpowodziowe zaangażowanych jest ponad 250 ratowników z tych krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosyjski samolot z pomocą dla powodzian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.