Rozenko: zmiany w ustawie o IPN mogą spowodować negowanie praw Ukraińców w Polsce

Rozenko: zmiany w ustawie o IPN mogą spowodować negowanie praw Ukraińców w Polsce
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / kk

Zmiany w ustawie o IPN mogą spowodować negowanie i podważanie praw Ukraińców pracujących w Polsce - powiedział w piątek wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko po spotkaniu z wicepremierem Piotrem Glińskim w Warszawie.

Jak poinformował wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko, podczas spotkania z wicepremierem Piotrem Glińskim poruszona została kwestia pamięci historycznej i jej wpływu na stosunki polsko-ukraińskie. "W tym kontekście, aby umożliwić naszym naukowcom, naszym przedstawicielom NGOsów, kontynuację ich współpracy w zakresie polityki historycznej" - mówił Rozenko.

"Oczywiście nie mogliśmy nie zwrócić uwagi w trakcie dzisiejszych rozmów na zmiany w nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, które zostały uchwalone w Polsce. Te zmiany mogą, a zwłaszcza ich interpretacja, spowodować zaostrzenie stosunków w zakresie negowania i podważania praw Ukraińców, którzy pracują w Polsce, ich praw społecznych, ich praw obywatelskich" - podkreślił.

"To także może wpłynąć na stosunek i sytuację obywateli mieszkających na Ukrainie. Wyraziliśmy zaniepokojenie i zakłopotanie zaistniałą sytuacją. Strona polska pozostaje przy swoim stanowisku, wytłumaczyła je i zdajemy sobie sprawę, rozumiemy, że prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego, żeby ten rozstrzygnął pewne kontrowersyjne kwestie, które znalazły się w wyżej wspomnianej ustawie" - dodał wicepremier Ukrainy.

DEON.PL POLECA

"Rozmowy były trudne, ale w dobrej atmosferze. Obie strony chcą znaleźć porozumienie" - powiedział w minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Gliński był pytany przez dziennikarzy, czy udało się rozładować napięcie w stosunkach polsko-ukraińskich.

"Myślę, że jest krok do przodu. Rozmowy były trudne, ale - tak się mówi często - w dobrej atmosferze, w tym sensie, że obie strony chcą znaleźć porozumienie" - powiedział minister kultury.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozenko: zmiany w ustawie o IPN mogą spowodować negowanie praw Ukraińców w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.