Rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z szefem rządu Litwy

Rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z szefem rządu Litwy
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / kk

W Wilnie rozpoczęło się w piątek rano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem; wśród tematów jakie poruszą politycy ma być bezpieczeństwo regionu, w tym energetyczne, oraz sytuacja Polaków na Litwie.

Morawiecki mówił w czwartek, że wiąże ogromne nadzieje z wizytą na Litwie. "Mamy oczywiście zawiłe relacje z naszym partnerem litewskim, ale mamy relacje dobre i coraz lepsze" - zaznaczył. Jak mówił, polski rząd chce dbać o mniejszość polską, "o Polaków, którzy żyją na Litwie". "O tym na pewno będę rozmawiał na Litwie" - zapowiedział premier.

Dodał, że Polska i Litwa mają "różne interesy". "Energetyczne, handlowe, gospodarcze, finansowe i o nich będziemy rozmawiać" - wskazał szef rządu.

"Deklaracje i umowy, które będą tam omawiane, na pewno przybliżą, wzmocnią tę współpracę, więc ta wizyta będzie od tej strony również bardzo konstruktywna" - mówił Morawiecki.

DEON.PL POLECA

Służba prasowa litewskiego rządu informowała, że premierzy Litwy i Polski omówią głównie realizację projektu synchronizacji sieci energetycznych trzech państw bałtyckich z innymi krajami UE, rozwój projektów infrastrukturalnych Via Baltica i Rail Baltica, a także połączenia gazowego z Polską - GIPL.

Jak dodano, Skvernelis i Morawiecki będą rozmawiali też o perspektywach wzmacniania dwustronnej współpracy gospodarczo-handlowej, poruszą tematy związane z sytuacją mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Z programu wizyty premiera Morawieckiego na Litwie wynika, że weźmie on m.in. udział w ceremonii podpisania memorandum o porozumieniu między polskim ministerstwem energii i jego litewskim odpowiednikiem. Ze strony polskiej memorandum podpisać ma szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski.

Morawiecki weźmie też udział w ceremonii podpisania memorandum o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda. Z polskiej strony podpisać ma je prezes Morskich Portów Szczecin-Świnoujście Dariusz Słaboszewski.

Przed południem szef polskiego rządu ma się jeszcze się spotkać z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite, natomiast po południu dojdzie do spotkania Morawieckiego z premierami Litwy, Łotwy i Estonii.

Służba prasowa litewskiego rządu podała, że podczas spotkania premierów Litwy, Polski, Łotwy i Estonii zostanie poruszona kwestia potrzeby ściślejszego dialogu państw bałtyckich z Polską. Omówią oni kwestie wspólnego stanowiska w sprawie długoterminowej perspektywy finansowej w UE. Dojdzie też do wymiany opinii w sprawie sporu Polski z Komisją Europejską.

W piątek rano premier odwiedził Kaplicę Ostrobramską. Planowana jest także jego wizyta w Mauzoleum Matki i Serca Syna na Cmentarzu na Rossie. W obecności wiceministra obrony Litwy Vytautasa Umbrasasa Mateusz Morawiecki złoży wieniec na Cmentarzu Antokolskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęło się spotkanie premiera Morawieckiego z szefem rządu Litwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.