RP: Entuzjazm Tuska był przedwczesny

RP: Entuzjazm Tuska był przedwczesny
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / drr

Entuzjazm premiera ws. budżetu UE na lata 2014-20 był przedwczesny - ocenił w środę w Sejmie Łukasz Gibała (RP). Podkreślił, że Ruch Palikota jest za szybkim wejściem Polski do strefy euro i partnerską współpracą z USA.

- Widać wyraźne, że ten entuzjazm, z jakim premier Tusk miesiąc temu ogłosił sukces był przedwczesny - ocenił Gibała odnosząc się do wyników lutowego szczytu UE w Brukseli. Jego zdaniem nie jest prawdą, że Polska w nowej perspektywie budżetowej, dostanie więcej środków z UE, bo liczy się bilans przepływów netto.

- Choć dopłaty dla polskich podmiotów wzrosną, to jednocześnie też znacznie wzrośnie składka, którą Polska będzie płaciła do UE, a co za tym idzie faktyczny bilans przepływów netto będzie gorszy, niż w poprzedniej perspektywie finansowej - powiedział.

Zauważył też, że w perspektywie finansowej na lata 2014-20 wydatki są o 30 mld euro mniejsze, niż w poprzedniej. - To jest wydarzenie absolutnie bez precedensu. Nigdy do tej pory nie było tak, że kolejne ramy finansowe były mniejsze od tych poprzednich - dodał. Jak zaznaczył dla kogoś, kto jest sceptyczny wobec Unii to może być sukces. - Czy rzeczywiście pan minister uważa, że sukcesem jest budżet europejski, w którym jest 50 mld euro deficytu? - pytał Gibała.

Jak tłumaczył, na przykładzie Cypru widać, do czego prowadzi "nieodpowiedzialna polityka budżetowa". - Tam rząd przez lata nieodpowiedzenie się zadłużał, a dzisiaj okrada własnych obywateli z prywatnych oszczędności - dodał.

Zaznaczał, że cieszy go deklaracja szefa MSZ na temat potrzeby wejścia Polski do strefy euro. - My, jako Ruch Palikota, uważamy, że powinno to nastąpić jak najszybciej - zadeklarował.

Według niego "oczywiste argumenty gospodarcze" przemawiają za tym, że wejście do strefy euro jest niezbędne.

Jak wyliczał: po pierwsze zlikwiduje to ryzyko kursowe, jakim obarczeni są przedsiębiorcy; po drugie zlikwiduje uciążliwe koszty transakcyjne ponoszone podczas wyjazdów zagranicznych; a po trzecie - sprawi, że Polacy będą mieli tańszy dostęp do kredytów i do pożyczek.

Jak dodał, jeśli Polska nie wejdzie do strefy euro, to zostanie "kompletnie zmarginalizowana".

- Na mocy paktu fiskalnego te kraje, które będą poza strefą euro, będą mogły brać udział w nieformalnych szczytach przywódców państw strefy euro, ale bez prawa głosu w niektórych ważnych kwestiach. A to na tych szczytach będą zapadały kluczowe decyzje dotyczące przyszłości polityki gospodarczej UE. Dlatego musimy wejść do strefy euro - przekonywał.

Gibała podkreślił, że martwi go "chwiejne stanowisko rządu w kwestii daty wejścia do tej strefy". Polityk przypomniał, że Donald Tusk mówił wcześniej o możliwym wejściu do strefy euro w 2011, potem w 2015 roku, a obecnie mówi o "pierwszym możliwym bezpiecznym terminie".

Zdaniem polityka RP potrzebny jest konkretny kalendarz przygotowań i wejścia Polski do strefy euro, a także konsekwencja w jego realizacji.

- Ruch Palikota deklaruje, że będzie wspierał rząd w budowie partnerskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Współpracę dostrzegamy, natomiast tego partnerstwa nie widzimy wcale - ocenił.

Jak wyjaśnił, Polska wspierała USA w wojnach w Iraku i Afganistanie, "które nie są naszymi wojnami". Jednocześnie - jak wskazał - od dwudziestu lat nic się nie zmieniło w "tak drobnej sprawie", jak zniesienie wiz dla Polaków. - Pewnie przez najbliższe dwadzieścia lat nic się w tej materii nie zmieni - dodał.

Gibała ocenił też, że sejmowe wystąpienie Radosława Sikorskiego "było pełne odniesień historycznych", ale brakowało w nim konkretów dotyczących przyszłości i "wyzwań, przed którymi stoi Polska dyplomacja".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

RP: Entuzjazm Tuska był przedwczesny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.