RP przygotował wniosek o odwołanie Gowina

RP przygotował wniosek o odwołanie Gowina
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
7 lat temu
PAP / pz

Ruch Palikota przygotował wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. We wniosku, do którego dotarła PAP, politycy RP zarzucają Gowinowi m.in. "minięcie się z prawdą" w sprawie projektów dotyczących związków partnerskich.

W uzasadnieniu do wniosku przypomniano, że w piątek minister sprawiedliwości powiedział w Sejmie, że związki partnerskie są niezgodne z konstytucją.
"Minister Gowin powołał się przy tym na art. 18 konstytucji, który mówi, że +małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej+. W ocenie większości konstytucjonalistów minister sprawiedliwości w rażący sposób minął się z prawdą. Wypowiedziane słowa miały na celu jedynie świadome i celowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej, w tym posłanek i posłów na Sejm RP" - napisali politycy Ruchu. We wniosku podkreślono, że związki partnerskie nie naruszają konstytucji.
Politycy Ruchu uznali też, że "Jarosław Gowin interpretując konstytucję w sposób ograniczający jej zasadnicze funkcje, stwarza zagrożenie dla podstawowych wartości - wolności oraz zasady, że każdy ma prawo do autonomicznego decydowania o swoim życiu, oczywiście w granicach istniejącego porządku prawnego i moralnego".
Wniosek o wotum nieufności dla ministra musi być podpisany przez co najmniej 69 posłów. Klub RP liczy 43 posłów.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

RP przygotował wniosek o odwołanie Gowina
Komentarze (3)
SP
Stop popaprańcom
30 stycznia 2013, 16:25
Błagam - czy na katolickim portalu musi być wałkowany temat popaprańców z ruchu imienia członka założyciela??? Drodzy redaktorzy - ZAMILCZCIE o tym. Przestańcie pisać o prowokatorach, dla których jedynym sensem istnienia w polityce jest rozkład wartości. Czy nie lepiej pisać o faktycznych problemach, dotykających w Polsce miliony ludzi: opublikowany raport GUS o klęsce demografii, szukać odpowiedzi na pytania o to, jak mają sobie radzić rodziny, które zmagając się z biedą decydują się na dziecko, jak ZMIENIĆ sytuację ekonomiczną i społeczną na lepszą? Przdstawiajcie w pozytywny sposób, czym jest rodzina, na czym polega właściwy model antropologiczny!  Przestańcie dawać się wodzić na pasku winiarza z gumowym penisem i jego przybocznych! Żenada, dziennikarstwo uprawiane przez wskazania popaprańców.
P
potomac
30 stycznia 2013, 14:40
To raczej RP kolejny raz mija się z prawdą: >>Zdaniem SN - w związku z brzmieniem art. 18 konstytucji - instytucjonalizacja heteroseksualnego konkubinatu jest "niedopuszczalna", a poszerzanie regulacji prawnej dotyczącej pozostających we wspólnym pożyciu osób, które mogą zawrzeć związek małżeński, "nie wydaje się potrzebne".<< >>"Nie przekonuje więc argument, iż dlatego że konkubinaty są często wybieraną formą pożycia pary, powinny być unormowane. Podobnie nie może być wiążącą dyrektywą dla ustawodawcy w suwerennym państwie stan prawny obowiązujący w innych państwach" - podkreślił SN.<< >>Sąd Najwyższy wskazuje też, że "ze społecznego punktu widzenia" na taki przywilej jak np. korzystne zasady rozliczenia podatku dochodowego "mogłyby zasługiwać", poza małżonkami, także inne osoby pozostające we wspólnocie domowej, gospodarujące "z jednego portfela". Chodzi m.in. o przypadki, gdy wspólnotę domową tworzą starzy rodzice z jednym z dzieci czy rodzeństwo, które nie założyło własnych rodzin. SN zwraca uwagę, że główna różnica pomiędzy sytuacją takich osób a związkiem partnerskim według projektów SLD i RP "sprowadza się do braku więzi o charakterze seksualnym".<<
J
Janusz
30 stycznia 2013, 14:33
Lewactwo się konsoliduje przeciwko Gowinowi

Skomentuj artykuł

RP przygotował wniosek o odwołanie Gowina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.