Ruch Narodowy startuje do unijnego parlamentu

PAP / drr

Ruch Narodowy wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformował w czwartek PAP jeden z liderów formacji Robert Winnicki. Jak dodał, Ruch nie planuje współpracy z innymi ugrupowaniami politycznymi; w kampanii wyborczej skupi się m.in. na walce z "biurokracją brukselską".

Jak powiedział PAP Winnicki, podczas lokalnych zjazdów Ruchu, które odbyły się w listopadzie i grudniu, delegaci odpowiadali na pytanie, czy chcą, by ich ugrupowanie startowało w wyborach do PE. "Decyzja była pozytywna; w związku z tym powołaliśmy zespół do spraw eurowyborów" - zaznaczył.

Poinformował, że 7 stycznia na konferencji prasowej w Warszawie Ruch ogłosi swoje hasło wyborcze, przedstawi oficjalny program oraz szefa zespołu ds. eurowyborów. Według Winnickiego RN planuje wystawienie własnych list; nie przewiduje współpracy z żadnym innym ugrupowaniem politycznym. W formacji trwają jeszcze prace nad kształtem list, wiadomo już, że znajdą się na niej dotychczasowi liderzy Ruchu: Winnicki, Artur Zawisza i Krzysztof Bosak.

Według Winnickiego program wyborczy Ruchu będzie się skupiał wokół dotychczasowych postulatów zawartych w deklaracji ugrupowania "Tożsamość, suwerenność, wolność". Dotyczą one m.in. zachowania tożsamości narodowej opartej o wartości chrześcijańskie, obrony rodziny pojmowanej jako małżeństwo kobiety i mężczyzny oraz dążenia do zachowania złotego jako waluty narodowej.

Zdaniem Winnickiego wyjątkowo aktualnym i związanym z działaniem Parlamentu Europejskiego jest postulat RN dotyczący walki z "biurokracją brukselską", która - jak ocenił - ogranicza polską suwerenność.

"Musimy walczyć o to, by Polska była rzeczywiście suwerenna, a tego postulatu nie podnosi żadna duża siła polityczna" - zaznaczył. Przekonywał, że w PE Ruch chce pracować na rzecz "budowy Europy niepodległych narodów, opartej na dobrowolnej współpracy gospodarczej".

W kampanii RN będzie też akcentować sprzeciw wobec wprowadzenia w Polsce waluty euro. "Własny pieniądz jest filarem niepodległości" - zaznaczają politycy Ruchu.

Ruch Narodowy tworzą ogólnopolskie organizacje prawicowe, m.in. Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Unia Polityki Realnej, Ruch Wolności oraz organizacje lokalne, takie jak Narodowy Szczecin, Narodowa Łódź itp.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruch Narodowy startuje do unijnego parlamentu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.