Rusza gazyfikacja gmin na południu woj. małopolskiego. "Szczawnica mogłaby stracić status uzdrowiska, gdyby nie inwestycje"

Rusza gazyfikacja gmin na południu woj. małopolskiego. "Szczawnica mogłaby stracić status uzdrowiska, gdyby nie inwestycje"
(fot. paweł czerwinski / unsplash)
PAP / pch

Do końca 2022 roku powstanie sieć gazowa dla gmin południowej Małopolski. Największym beneficjentem tej inwestycji będzie uzdrowisko Szczawnica - poinformował w sobotę w Szczawnicy pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.

Gaz z 73 kilometrowej sieci ma trafić do 4251 odbiorców w gminach Szczawnica, Łącko, Kamienica, Ochotnica Dolna, Słopnice i Krościenko nad Dunajcem. Koszt budowy to niemal 70 mln zł z czego kwota dofinansowania z funduszy unijnych wyniesie 23,7 mln zł.

Naimski podczas sobotniej uroczystości symbolicznego rozpoczęcia inwestycji przekonywał, że gazyfikacja tych terenów jest niezwykle ważna choćby dla zmniejszenia niskiej emisji.

"Jesteśmy w regionie uzdrowiskowym, górskim. Szczawnica jest uzdrowiskiem, a problem czystego powietrza, problem zanieczyszczeń, to bardzo istotna kwestia. Szczawnica mogłaby wręcz stracić status uzdrowiska, gdyby nie inwestycje proekologiczne, a gaz to paliwo do ogrzewania domów czy hoteli"

DEON.PL POLECA

Planowanie gazyfikacji regionu Pienin trwało wiele lat, ale w ciągu ostatnich dwóch lat zintensyfikowano działania na rzecz jej realizacji. Tak przekonywał Naimski:

"Dzięki zintensyfikowaniu działań inwestycja w tej chwili ma już wykonawcę i zaczynamy budowę. Gaz zostanie doprowadzony do odbiorców w 2022 roku i choć wydaje się to odległe, tak naprawdę nie jest to długi czas. Tutaj problemem jest ukształtowanie terenu. W górach przeprowadzenie takiej inwestycji jest stosunkowo drogie, dlatego konieczne było dofinansowanie tej inwestycji"

Członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Adam Węgrzyn, powiedział, że tam gdzie dostęp do paliwa gazowego jest ograniczony, tam nie ma dynamicznego rozwoju gospodarczego. "Nie da się praktycznie realizować procesów produkcyjnych bez dostępu paliwa gazowego, w związku z tym warunkiem bezwzględnie koniecznym dla rozwoju naszego kraju jest dostęp do paliwa gazowego" - zaznaczył.

Węgrzyn poinformował, że W Polsce ponad 59 proc. gmin posiada już gaz, ale ponad 40 proc. kraju wymaga intensywnego planu inwestycyjnego w celu gazyfikacji. Na gazyfikację kolejnych 74 gmin Polska Spółka Gazownictwa przeznaczyła 11 miliardów zł.

Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda powiedział, że plany gazyfikacji Szczawnicy sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku, a inwestycja jest konieczna w celu ograniczenia niskiej emisji. Z problemem zanieczyszczenia powietrza w sezonie zimowym szczególnie boryka się uzdrowisko z uwagi na górski teren.

"Ograniczenie niskiej emisji stało się dla naszego samorządu jednym z najważniejszych zadań. Jako Szczawnica potrzebuję gazyfikacji i wymiany ekologicznych źródeł ogrzewania. To niezwykle ważna, strategiczna inwestycja dla całego regionu Pieniny" - powiedział podczas konferencji burmistrz Szczawnicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rusza gazyfikacja gmin na południu woj. małopolskiego. "Szczawnica mogłaby stracić status uzdrowiska, gdyby nie inwestycje"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.