Rząd przyjął plan wdrażania telewizji cyfrowej

PAP / apio

Rząd przyjął plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce. Zgodnie z nim na pierwszym i trzecim multipleksie znajdą się programy TVP, a drugi przeznaczony będzie dla programów: Polsat, TVN, TV4 i TV Puls - podało w piątek Centrum Informacyjne Rządu.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Transmisja cyfrowa to także większa efektywność wykorzystania częstotliwości radiowych, dzięki czemu możliwe będzie m.in. zwiększenie oferty programowej czy obniżenie kosztów nadawania pojedynczego programu. Cyfryzacja umożliwi także nadawanie obrazu w różnych formatach, np. panoramicznym, a także równoległe nadawanie w kilku ścieżkach dźwiękowych.

Dzięki niej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on line). Możliwe będzie m.in. wprowadzanie "kodów rodzicielskich", blokujących dzieciom dostęp do programów przeznaczonych dla dorosłych.

Zgodnie z planem pierwszy multipleks zostanie zagospodarowany w drodze konkursu z obowiązkiem rozpowszechniania programów Telewizji Polskiej SA (TVP 1, TVP2, TVP Info) - do 31 lipca 2013 r. Natomiast drugi multipleks zostanie przeznaczony na rozpowszechnianie programów analogowych nadawców komercyjnych: Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Trzeci multipleks będzie do wyłącznej dyspozycji TVP po wyłączeniu nadawania analogowego.

Odbiór programów w technice cyfrowej będzie wymagał wymiany ok. 3 mln odbiorników telewizyjnych lub wyposażenia ich w dekodery.

CIR podało, że przejście z nadawania analogowego na cyfrowe poprzedzone będzie ogólnopolską kampanią informacyjno-edukacyjną. Obywatele otrzymają szczegółowe informacje dotyczące m.in.: terminu wyłączenia nadawania analogowego i sposobu dostosowania odbiornika telewizyjnego do odbioru cyfrowego. Do powszechnej wiadomości zostanie podany numer bezpłatnej infolinii i adres strony internetowej, pod którym użytkownicy będą mogli uzyskać informacje na temat pomocy w instalacji niezbędnych do odbioru urządzeń.

W 2006 r. w Genewie zdecydowano, że 17 czerwca 2015 r. skończy się okres ochrony emisji analogowych. Komisja Europejska natomiast rekomenduje 2012 rok jako ostateczny termin zakończenia nadawania analogowego. W Polsce całkowite wyłączenie telewizji analogowej nastąpi nie później niż 31 lipca 2013 r.

Zgodnie z porozumieniem z Genewy, Polska uzyskała zasoby częstotliwości niezbędne do rozpowszechniania i rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych w sposób naziemny cyfrowy w pasmach częstotliwości 174-230 MHz i 470-862 MHz. Okres przejściowy wdrażania DVB-T w Polsce będzie obejmować czas od pierwszych emisji programów telewizyjnych w sposób cyfrowy do całkowitego wyłączenia telewizji analogowej.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. W 2011 r. - zgodnie z założeniami KRRiT - programy naziemnej telewizji cyfrowej będzie można oglądać w całej Polsce. (PAP)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rząd przyjął plan wdrażania telewizji cyfrowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.