Rzecznik rządu: premier przedstawi Michelowi Barnierowi polskie oczekiwania ws. Brexitu

Rzecznik rządu: premier przedstawi Michelowi Barnierowi polskie oczekiwania ws. Brexitu
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Premier Beata Szydło podczas poniedziałkowej rozmowy z głównym unijnym negocjatorem ws. Brexitu Michelem Barnierem przedstawi polskie oczekiwania, co do przyszłych relacji UE-Wielka Brytania. Jak dodał omówione zostaną takie sprawy jak kwestia gwarancji prawy obywateli czy łączenie rodzin.

Jak podkreślił rzecznik rządu poniedziałkowe popołudniowe spotkanie premier Beaty Szydło z Michelem Barnierem będzie okazją do omówienia stanu negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

- Premier Beata Szydło przedstawi polskie oczekiwania, co do zasad, które powinny określać przyszłe relacje na linii UE-Wielka Brytania - powiedział Bochenek.

- Z pewnością zostaną omówione takie sprawy jak kwestia gwarancji praw obywateli, eksport świadczeń czy łączenie rodzin - dodał.

Rzecznik rządu podkreślił, że premier Szydło będzie chciała w rozmowie z Barnierem odnieść się także do propozycji szefowej brytyjskiego rządu Theresy May ustanowienia okresu przejściowego.

DEON.PL POLECA

Bochenek zaznaczył, że Polska chce mieć swój wkład w formułowanie stanowiska UE, która formalnie prowadzi proces negocjacyjny ws. Brexitu.

Wciąż trwa pierwszy etap negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią dotyczących wyjścia tego kraju z UE. By przejść do kolejnego etapu, konieczne jest porozumienie obu stron w trzech kwestiach: praw obywatelskich, granicy irlandzkiej oraz brytyjskich rozliczeń finansowych z unijnym budżetem.

Po ostatnim szczycie UE pod koniec października UE i Wielka Brytania zobowiązały się do starań, by wykorzystane zostały wszystkie możliwości posunięcia rozmów w sprawie Brexitu do przodu. Z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska strona unijna postanowiła rozpocząć też wstępne wewnętrzne przygotowania do rozpoczęcia drugiego etapu, który będzie dotyczył kształtu przyszłych relacji Unii z Wielką Brytanią.

Najtrudniejszą kwestią obecnie jest rozliczenie finansowe Londynu.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską do 29 marca 2019 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik rządu: premier przedstawi Michelowi Barnierowi polskie oczekiwania ws. Brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.