"Rzeczpospolita": Nie wrócą. Polska ich straciła

"Rzeczpospolita": Nie wrócą. Polska ich straciła
(fot. Nick Kenrick/flickr.com/CC)
5 lat temu
PAP / psd

Lawinowo rośnie liczba Polaków, którzy otrzymują obywatelstwo Wielkiej Brytanii. W 2013 r. było ich już 6 tysięcy, czyli dwa razy więcej niż w 2012 r. i trzy razy więcej niż dwa lata wstecz - wylicza "Rzeczpospolita".

Takie dane podaje Home Office - brytyjskie MSW.

To w dużej mierze efekt obaw związanych z zapowiedziami tamtejszego rządu, który chce zaostrzyć politykę migracyjną - ocenia dr Ewelina Wiszczun z Uniwersytetu Śląskiego.

Podobnie widzi to ambasada RP w Londynie. Przyjęcie obywatelstwa może wynikać z chęci ustabilizowania życia prywatnego, może też być reakcją na toczącą się debatę o przyszłości relacji między WB a UE - zauważa rzecznik naszej placówki dyplomatyczniej Konrad Jagodziński.

Chodzi o dyskutowaną możliwość wystąpienia z UE i zamknięcia granic - wyjaśnia "Rz".

Dla Polski to niepokojący sygnał, bo coraz większą część emigrantów tracimy bezpowrotnie. "Ci ludzie zapuszczają korzenie, osiedlają się, w końcu chcą się poczuć w nowym kraju, jak u siebie" - mówi Wiszczun.

Jak wskazuje, kiedy mieszkają długo za granicą, ich więź z Polską słabnie, zwłaszcza gdy są z rodziną. To też zimna, ekonomiczna kalkulacja korzyści, jakie daje brytyjski paszport - dodaje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Rzeczpospolita": Nie wrócą. Polska ich straciła
Komentarze (2)
R
Radujmysię
30 maja 2014, 11:51
Efekt rządowego programu ułatwiającego powroty. A w mediach cieszą się, że bezrobocie spada. To nie tyle efekt powstania nowych miejsc pracy, co tego, że wielu Polaków w wieku produkcyjnym wyjechało za granicę i ich wyrejestrowano. Ciekawe jest założenie, że ci co wyjeżdżają zwalaniają miejsca pracy dla innych. Pomijany jest fakt, że mniej ludzi oznacza mniejszy popyt na pracę, a więc wraz z masową emigracją maleje liczba miejsc pracy. Kogo to jednak z trzmająych władzę obchodzi. Liczy się tu i teraz.
Bogusław Płoszajczak
Bogusław Płoszajczak
30 maja 2014, 08:36
"Polska straciła...." czy może raczej wyrzuciła? Ci ludzie nie wyemigrowali bez powodu!

Skomentuj artykuł

"Rzeczpospolita": Nie wrócą. Polska ich straciła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.