Sejm o repatriacji osób polskiego pochodzenia

Sejm o repatriacji osób polskiego pochodzenia
(fot. PAP/Tomasz Gzell )
PAP / drr

Sejm zajmie się dzisiaj obywatelskim projektem ustawy o powrocie do Rzeczypospolitej Polskiej osób pochodzenia polskiego deportowanych i zesłanych przez władze b. ZSRR.

Inicjatorem projektu był prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Po śmierci Płażyńskiego w katastrofie smoleńskiej zbieranie podpisów koordynował jego syn Jakub, przedstawiciel wnioskodawców. Pod projektem podpisało się 215 tys. osób.

Proponowane regulacje mają przyspieszyć repatriację Polaków ze Wschodu. W bazie danych osób ubiegających się o repatriację RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tys. osób, które - mimo obietnicy otrzymania wizy - nie mogą osiedlić się w Polsce, gdyż nie wyznaczono dla nich lokali mieszkalnych, za co obecnie odpowiedzialne są gminy. Projekt przewiduje, że zadanie to przejmie MSWiA (przyznawałoby mieszkania na okres nie krótszy niż 24 miesiące od momentu otrzymania przyrzeczenia wizy repatriacyjnej).

Posłowie zapoznają się ponadto z informacją ministra spraw zagranicznych na temat wstępnych priorytetów i programu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku. W ubiegłym tygodniu wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz, odpowiedzialny za przygotowania do polskiej prezydencji, zapewniał, że przygotowania toczą się zgodnie z planem. Podkreślał, że rząd bardzo liczy na aktywność Sejmu i Senatu w parlamentarnym wymiarze prezydencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm o repatriacji osób polskiego pochodzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.