Sejm o zmianach w ustawie o policji i mediach

Sejm o zmianach w ustawie o policji i mediach
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Na posiedzeniu, które rozpoczęło się we wtorek po godz. 9. , Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o Policji, prawdopodobnie zajmie się też projektem tzw ustawy medialnej - poinformowali członkowie Konwentu Seniorów.

Na porannym posiedzeniu Konwentu klub PiS złożył wnioski o poszerzenie porządku obrad zaplanowanego na jeden dzień posiedzenia, o te dwa projekty.

Projekt noweli ustawy o Policji rozpatrywany ma być we wtorek od godz. 21.15. Natomiast projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - tzw ustawy medialnej - prawdopodobnie zostanie wprowadzony do porządku obrad gdy marszałek Sejmu otrzyma opinie sejmowego Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS) powiedział dziennikarzom po porannym posiedzeniu Konwentu Seniorów, że jego klub chce, by oba projekty były rozpatrywane jeszcze we wtorek. "Mam nadzieję, że przy wsparciu opozycji uda się nam dzisiaj zamknąć to posiedzenie" - dodał.

DEON.PL POLECA

Także szef klubu PiS Ryszard Terlecki nie wykluczył, że projekt ustawy medialnej - który został złożony w Sejmie przez posłów PiS w poniedziałek wieczorem - będzie rozpatrywany jeszcze we wtorek.

Szef klubu PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił z kolei, że "to kolejny przykład pochopnego działania PiS" i pisania projektów ustaw "na kolanie". "I wrzucanie ich tak, aby nic nie można było już poprawić" - mówił polityk ludowców. Nie wykluczył, że rozpoczęte we wtorek posiedzenie Sejmu "przeciągnie się do północy". Zobaczymy czy obrady będą jeszcze w środę. Trzeba być w ciągłej gotowości - dodał Kosiniak-Kamysz.

Planowane jest jeszcze jedno posiedzenie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów - we wtorek po południu.

Projekt zmian m.in. w ustawie o Policji złożony przez klub PiS w Sejmie w ubiegłym tygodniu. Zakłada, że 7 lutego miałyby wejść w życie zasady kontroli operacyjnej prowadzonej przez policję i służby specjalne oraz dostępu do bilingów. 6 lutego przestaną obowiązywać przepisy, które w 2014 r. zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Projektowana nowelizacja realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. Trybunał zakwestionował dotychczasowe zasady pracy operacyjnej i dotyczące billingów telefonicznych. Uznając przepisy za niekonstytucyjne dał ustawodawcy 18 miesięcy na przygotowanie i wprowadzenie nowych rozwiązań.

Projekt tzw. ustawy medialnej - który złożony został w poniedziałek wieczorem - ma trafić pod obrady po zaopiniowaniu go przez sejmowe Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych - na razie nie ma on jeszcze numeru druku.

Projekt, jak poinformowano na stronach sejmowych, "dotyczy reformy polskich mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych, którego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania".

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów poinformował we wtorek we wpisie na portalu społecznościowym, że zmiany zostały rozłożone na dwa etapy. "W pierwszym kroku zmieniamy zasady wyboru władz TVP i Polskiego Radia. Ustawa w tej sprawie jest już w Sejmie. W drugim etapie przyjęta zostanie ustawa o Mediach Narodowych, zmieniająca ustrój mediów publicznych i zasady ich finansowania" - napisał Czabański

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm o zmianach w ustawie o policji i mediach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.