Sejm rozpoczyna prace nad reformą emerytalną

Sejm rozpoczyna prace nad reformą emerytalną
(fot. Krzysztof Białoskórski / sejm.gov.pl)
PAP / drr

Rządowy projekt podnoszący wiek emerytalny do 67 lat oraz propozycja zmian w emeryturach mundurowych mają być najważniejszymi punktami rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu. Posłowie rozpatrzą także m.in. nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym.

Jak wynika ze wstępnego porządku obrad, oba projekty emerytalne są punktami spornymi. W związku z tym odbędzie się głosowanie w tej sprawie i jeśli posłowie potwierdzą umieszczenie tych punktów w porządku obrad, zostaną one rozpatrzone w czwartek.

Projekty mają być rozpatrzone łącznie i odbyć ma się nad nimi debata średnia - 240 minut. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść na posiedzeniu Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów w środę rano.

Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt zakłada, że od 2013 r. stopniowo będzie zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Docelowe 67 lat kobiety osiągną w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

DEON.PL POLECA

Projekt zawiera rozwiązania dotyczące emerytur częściowych, adresowanych do osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. Na częściową emeryturę kobiety będą mogły przejść po ukończeniu 62 lat, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Do tego będzie konieczny staż ubezpieczeniowy, obejmujący okresy składkowe i nieskładkowe, dla kobiet - co najmniej 35 lat, dla mężczyzn - co najmniej 40 lat.

W projekcie znalazł się także zapis umożliwiający osobom zatrudnionym na umowy o dzieło odprowadzanie składek emerytalnych.

Oprócz podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat rząd zaproponował też projekt zmian w systemie emerytur mundurowych. Zmiany zakładają zachowanie odrębnego systemu tzw. zaopatrzeniowego. Oznacza to, że m.in. policjanci i żołnierze nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS. Ich emerytury będą, tak jak dotychczas, wypłacane z budżetu państwa. Nowy system obejmie dopiero osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 r.

Funkcjonariusze mundurowi będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali 25 lat. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Obecnie nabycie praw emerytalnych służb mundurowych nie zależy od wieku, ale stażu pracy - wystarczy 15 lat.

Ponadto Sejm rozpatrzy też przygotowany przez klub PSL projekt zmian w prawie telekomunikacyjnym. Przewiduje on skrócenie do pół roku okresu przechowywania danych telekomunikacyjnych (np. billingów).

Obecne przepisy przewidują, że służby mogą przechowywać dane telekomunikacyjne przez dwa lata. To najdłuższy możliwy okres przewidziany przez unijną dyrektywę retencyjną. Prawo nie ogranicza katalogu przestępstw, przy których służby mogą sięgać po billingi.

Nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym pracuje też resort administracji i cyfryzacji.

Posłowie będą także dyskutować nad projekt autorstwa SLD dotyczącym wprowadzenia 0,25 proc. podatku dla niektórych instytucji finansowych w latach 2013-2015.

Sejm zajmie się też dwoma senackimi propozycjami zmian w: kodeksie karnym, ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych i kodeksie postępowania karnego.

Posłowie zapoznają się też z przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia sprawozdaniem z realizacji narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych w roku 2010.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sejm rozpoczyna prace nad reformą emerytalną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.