Sikorski: Polska da 5 mln euro na EED

Sikorski: Polska da 5 mln euro na EED
(fot. PAP/Piotr Pędziszewski)
7 lat temu
PAP / psd

Polska przeznaczy 5 milionów euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji - poinformował szef MSZ Radosław Sikorski w poniedziałek w Gdańsku. Fundusz ten ma wspierać przemiany demokratyczne w państwach sąsiadujących z Unią Europejską.

"Ponieważ jest to dziecko naszej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej i ponieważ zgadzamy się z celami nowej instytucji, Polska będzie szczodra i zamierza przeznaczyć ok. pięciu milionów euro na ten żelazny fundusz" - ogłosił Sikorski na konferencji prasowej. 

Z kolei szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt podał, że jego kraj przeznaczy na rzecz Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji kwotę miliona euro. 

W Gdańsku odbyły się w poniedziałek pierwsze konsultacje w formule kwadrygi - spotkanie ministrów spraw zagranicznych i obrony - Polski i Szwecji. 

"Tylko z dwoma krajami na świecie mamy format kwadrygi. Jednym z tych krajów jest Wielka Brytania, a drugim właśnie Szwecja" - podkreślił Sikorski.  

Wyjaśnił, że jednym z tematów jego rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Carlem Bildtem było współdziałanie obu krajów w zakresie Partnerstwa Wschodniego. 

Bildt oświadczył: "Jesteśmy bardzo zainteresowani wzmacnianiem współpracy w zakresie bezpieczeństwa i stabilności w szerszym obszarze bałtyckim. Chcielibyśmy doprowadzić do spotkań ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, gdzie dobrym łącznikiem jest Polska i jednocześnie ministrów spraw zagranicznych Grupy Nordyckiej, gdzie łącznikiem jest Szwecja".

"My z kolei popieramy zainicjowany przez Szwecję przegląd strategii europejskiej oraz plany utworzenia Europejskiego Instytutu Pokoju" - dodał Sikorski. 

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak z szefową szwedzkiego MON Karin Enstroem ustalili natomiast, że oba resorty rozpoczną przygotowania do stworzenia w 2013 r. nowego międzyrządowego porozumienia o współpracy obronnej. "To obecne pochodzi z 1994 r. i ma prehistoryczny charakter" - ocenił Siemoniak.

Komisja Europejska przeznaczyła w poniedziałek 6 milionów euro na Europejski Fundusz na rzecz Demokracji. Środki pójdą na uruchomienie i początkowe funkcjonowanie tego jednego z flagowych projektów polskiej prezydencji w Radzie UE. 

Według Sikorskiego deklarację wsparcia finansowego zgłosiła też Szwajcaria.

Fundusz o angielskiej nazwie European Endowment for Democracy (EED) ma służyć wspieraniu przemian demokratycznych w państwach sąsiednich UE - m.in. w krajach Afryki Północnej czy na Białorusi. Będzie finansowany przez dobrowolne składki państw, innych chcących go wesprzeć fundacji oraz z budżetu UE. Ma być też otwarty na dotacje państw spoza Unii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sikorski: Polska da 5 mln euro na EED
Komentarze (2)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
13 listopada 2012, 07:31
 Rozrzutni z naszych pieniędzy. Bogaci Szwedi dają milion, a nasze paniska dają 5 milionów.
M
Myśliwy
13 listopada 2012, 00:43
A co z demokracją w Polsce??? 5 mln euro na fundusz z którego nikt nikogo nie rozliczy. A Polakom odmawia się wypłaty należnych im odszkodowań za zagrabione przez komunę i tow. Bieruta mienie bo nie ma na topieniędzy. Pytam dla kogo ta demokracja w POlsce?

Skomentuj artykuł

Sikorski: Polska da 5 mln euro na EED
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.