Skargi PiS ws. niedzielnego incydentu

Skargi PiS ws. niedzielnego incydentu
Posłowie PiS przenoszą portret tragicznie zmarłej pary prezydenckiej przez barierki odgradzające Pałac Prezydencki od manifestantów (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski )
PAP / drr

PiS przesłało pisma do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny oraz BOR w sprawie incydentu, do którego doszło w niedzielę rano na Krakowskim Przedmieściu, gdy grupa posłów tej partii miała podjąć próbę sforsowania barierek ustawionych przed Pałacem Prezydenckim.

- Domagam się od Pana Marszałka stanowczej reakcji i wyjaśnienia działań służb. (...) Zwracam się do Pana Marszałka o pilne zajęcie się sprawą. Obowiązkiem Marszałka Sejmu jest wyjaśnienie sytuacji, w której służby podległe rządowi używają siły wobec posłów na Sejm RP - napisał Błaszczak do Schetyny.

- Mam nadzieję, że poważnie potraktuje Pan tę sprawę i będzie interweniował u szefów odpowiedzialnych służb oraz że zwróci się Pan do nich o wyjaśnienie przyczyn użycia siły wobec parlamentarzystów. Winni skandalicznego potraktowania posłów muszą zostać ukarani, aby takie sytuacje nie miały miejsca w przyszłości - napisał Błaszczak.

Wcześniej list ws. niedzielnego incydentu PiS wystosowało także do Biura Ochrony Rządu.

DEON.PL POLECA

- Mogę jedynie powiedzieć, że po przeanalizowaniu tego pisma odniesiemy się do sprawy - powiedział rzecznik BOR Dariusz Aleksandrowicz.

Z kolei Aleksandrowicz informował tuż po zdarzeniu, że do wejścia przed Pałac Prezydencki przez biuro przepustek (od strony kościoła seminaryjnego) zgłoszonych zostało 14 parlamentarzystów - z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim na czele. Te osoby - jak dodał - zostały wpuszczone.

- Takie zgłoszenia miały już miejsce we wcześniejszych miesiącach i nigdy nie było z naszej strony żadnych problemów. Także dziś wszystkie zgłoszone osoby weszły zgodnie z umową, bez żadnych incydentów - zapewnił.

Natomiast jedna z poturbowanych - według PiS - posłanka Machałek w związku z incydentem przed Pałacem wydała w poniedziałek oświadczenie. Tłumaczy w nim m.in., że mimo iż politycy PiS okazywali legitymacje poselskie, nie zostali wpuszczeni na teren Kancelarii Prezydenta RP. - W tej sytuacji ominęliśmy barierki, i cały czas, powołując się na uprawnienia posłów, oraz okazując legitymacje, usiłowaliśmy przejść pod miejsce składania kwiatów i zniczy, aby dołączyć do delegacji na czele z prezesem PiS - napisała.

Machałek relacjonowała, że w momencie gdy z grupą posłów PiS znalazła się poza barierkami, zostali otoczeni przez "grupę umundurowanych funkcjonariuszy", którzy nie reagowali na żądanie okazania legitymacji. - Funkcjonariusze napierali na nas z użyciem tak agresywnej siły, że odczułam znaczny ból i zostałam zgnieciona w sposób, który spowodował trwające do chwili obecnej zasinienie i dużą bolesność lewego ramienia - napisała Machałek.

Do oświadczenia dołączyła opinię sądowo-lekarską, z której stwierdzono u niej "sińce ze stłuczeniem powłok miękkich lewego ramienia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skargi PiS ws. niedzielnego incydentu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.