Śląskie: Tysiące uczniów uczy się rosyjskiego

Śląskie: Tysiące uczniów uczy się rosyjskiego
Euro 2012 mecz Polska - Rosja, Warszawa (fot. PolandMFA / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
PAP / mh

Ponad 13 tys. uczniów w 250 placówkach uczy się języka rosyjskiego w województwie śląskim. Najwięcej w gimnazjach, ale jest też grupa przedszkolna. Na maturze rosyjski jest czwartym wybieranym przez zdających, ale angielski bije go na głowę.

Choć rosyjski już dawno przestał być głównym językiem obcym nauczanym w szkołach, to nieprzerwanie od 1969 r. w Polsce organizowana jest Olimpiada Języka Rosyjskiego - jedna z najstarszych olimpiad przedmiotowych dla uczniów szkół średnich. 
W sobotę i niedzielę w Katowicach odbyły się eliminacje okręgowe 44. edycji olimpiady dla uczniów z województw śląskiego i opolskiego. Wzięło w nich udział 41 uczniów spośród 71 uczestniczących w grudniowych eliminacjach. Chętni zgłosili się z 26 szkół - 23 liceów ogólnokształcących i 2 zespołów szkół technicznych. Po sobotnich zmaganiach w niedzielę wytypowano 14 osób z wyróżniającymi się wynikami. O tym, kto z nich weźmie udział w kwietniowych eliminacjach centralnych w Warszawie zdecyduje Komitet Główny Olimpiady po zapoznaniu się z wynikami okręgowych eliminacji w całym kraju. W ocenie organizatorów poziom przygotowania uczniów na tym poziomie był "bardzo zróżnicowany". 
Jak przypominają, głównym celem olimpiady jest propagowanie praktycznej znajomości języka rosyjskiego oraz wiedzy z zakresu tradycji i teraźniejszości kultury materialnej i duchowej Rosji. W rywalizacji uczestniczą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych szkół średnich - liceów ogólnokształcących, techników, liceów profilowanych i laureaci konkursów języka rosyjskiego rekomendowani przez wojewódzką komisję konkursową. Są wśród nich także uczniowie przygotowujący się samodzielnie do udziału w olimpiadzie, nawet gdy w szkole nie jest nauczany dany przedmiot.
"Po okresie masowego nauczania rosyjskiego w okresie PRL nastąpił oczywisty, trwający już prawie ćwierć wieku regres. Etap niechęci mamy już może jednak za sobą. Choć rosyjski nie wrócił do łask, to bardzo często dochodzą do mnie informacje o przypadkach, że język rosyjski jest nauczany w szkołach w pełnym wymiarze godzin, czyli uczą się całe klasy, a nie grupy międzyklasowe. Z drugiej strony w olimpiadzie startuje grupa osób, które nawet nie uczą się tego przedmiotu w szkole, ale np. jeden z rodziców jest Rosjaninem"- powiedziała PAP sekretarz naukowy olimpiady Bogumiła Antosz. 
"Czasem nauka języka obcego to po prostu potrzeba chwili, a warto pamiętać, że Rosja to ogromny rynek. Język to środek komunikacji międzyludzkiej, a nie polityka. Daje możliwość poznania obyczajów innego kraju, jego literatury, muzyki, teatru" - dodała.
Organizatorem merytorycznym olimpiady jest Instytut Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Obok MEN tradycyjnym współsponsorem i współorganizatorem tej imprezy jest Stowarzyszenie Współpracy Polska - Wschód. Patronat honorowy nad olimpiadą objął śląski kurator oświaty Stanisław Faber. 
Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie w 2012 r. maturę z języka rosyjskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym wybrało łącznie 548 osób. Podobnie jak w 2011 r. był to czwarty w kolejności język obcy wybierany przez maturzystów. Angielski wybrało w zeszłym roku 34, 8 tys. uczniów, niemiecki 3,4 tys. francuski - 374 osoby. W ostatnim okresie maturę z rosyjskiego zdawali często absolwenci szkół dla dorosłych. 
Konkursy przedmiotowe z języka rosyjskiego odbywają się też na poziomie gimnazjalnym. W tym roku szkolnym wzięły w nim udział 53 gimnazja spośród 57 takich szkół z terenu województwa, w których język jest nauczany.
W sumie języka rosyjskiego jako obowiązkowego lub dodatkowego uczy się obecnie w województwie śląskim ponad 13,3 tys. osób w 250 placówkach różnego typu. Najwięcej - ponad 4,6 tys. - w gimnazjach. W tej liczbie jest też 14-osobowa grupa przedszkolaków z Bielska - Białej.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śląskie: Tysiące uczniów uczy się rosyjskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.