SLD: 4 mln złotych na kampanię samorządową

SLD: 4 mln złotych na kampanię samorządową
(fot. PAP/Paweł Supernak)
9 lat temu
PAP / psd

SLD przeznaczył około 4 mln zł na kampanię w wyborach samorządowych - poinformował szef samorządowego sztabu wyborczego Sojuszu Tomasz Kamiński. Połowę tych środków przeznaczono na przedsięwzięcia centralne, resztę otrzymały do podziału struktury wojewódzkie partii.

- My jesteśmy w dużo trudniejszej sytuacji finansowej niż choćby PiS czy PO, które wydają po kilkadziesiąt milionów na tę kampanię - powiedział Kamiński. Według niego, SLD przeznaczył na tegoroczne wybory samorządowe około 4 mln zł, z czego 3 mln zł pochodzą z kredytu bankowego. - Oczywiście, są jeszcze wpłaty od osób indywidualnych, ale te środki są już na kampanię konkretnych ludzi - dodał Kamiński.

2 mln zł - jak mówił szef sztabu SLD - zostały przeznaczone na kampanię centralną, także 2 mln zł do podziału otrzymały struktury wojewódzkie SLD.

To one decydowały o tym, który z kandydatów otrzymał ile pieniędzy na swą kampanię. Według wiceszefowej SLD Katarzyny Piekarskiej, najwięcej - 50 tysięcy złotych - zostało przeznaczone na kampanię ubiegającego się o prezydenturę Warszawy europosła Sojuszu, Wojciecha Olejniczaka. - Myślę jednak, że on jest tak rozpoznawalną postacią, jest tak często w mediach, że ma tam szansę prezentowania swego programu. Inni kandydaci nie mają takiej rozpoznawalności, która gwarantowałaby im obecność w mediach centralnych, które mają olbrzymią oglądalność - zaznaczyła Piekarska.

Sam Olejniczak mówił w ubiegłym tygodniu dziennikowi "Rzeczpospolita", że liczył na więcej. W środę powiedział, że rozumie jednak trudną sytuację finansową swej formacji. - Robimy kampanię bezpośrednią - spotkania z ludźmi i dla nas to jest najważniejsze, zdajemy sobie sprawę, że partia jest w trudnej sytuacji - zaznaczył europoseł.

Kamiński powiedział, że kandydat na prezydenta stolicy występuje też w spotach centralnych Sojuszu. - Jest jednym z naszych liderów i oczywiście ma pełne wsparcie w kampanii na prezydenta Warszawy - zapewnił szef sztabu Sojuszu.

Piekarska, która sama startuje w tych wyborach - ubiega się o mandat w Sejmiku Mazowsza - przyznała, że 4 miliony zł to nie jest duża kwota. - Wiem, że środków na tę kampanię jest po prostu bardzo mało. Ja również niemal nie otrzymałam pieniędzy na kampanię, ale też wydaje mi się, że to są takie mity z tym, że jeżeli ktoś otrzyma dużo pieniędzy i w jakiś nadzwyczajny, bizantyjski sposób będzie wyglądała jego kampania, to że będzie to miało przełożenie na wynik wyborczy - zaznaczyła wiceszefowa Sojuszu.

Jej zdaniem, również szef SLD Grzegorz Napieralski w czerwcowych wyborach prezydenckich miał najtańszą kampanię ze wszystkich kandydatów. - Uważam jednak, że była ona najciekawsza ze wszystkich kampanii, a Grzegorz osiągnął wynik, którego nikt się nie spodziewał - podkreśliła Piekarska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

SLD: 4 mln złotych na kampanię samorządową
Komentarze (1)
D
Dami
10 listopada 2010, 21:08
4 mln zł to jest mało? Ale się nam partie rozpanoszyły. Biorąc pod uwagę, że 3 mln zł pochodzą z kredytu bankowego udzielonego na warunkach komercyjnych (15%, 20% ?), który będzie trzeba spłacić niezależnie od wyników wyborów, koszty będą w rzeczywistości dużo większe. "Oczywiście, są jeszcze wpłaty od osób indywidualnych" - czyli tak naprawdę nie do końca "marne" 4 mln złotych. Może się okazać, że jest tego dużo więcej, ale 4 mln brzmią lepiej. Jest to informacja zdecydowanie niepełna mająca robić wrażenie przejrzystości finansów partyjnych. W polityce zbyt często liczą się wrażenia, a nie fakty. Swoją drogą jaką korzyść przynosi tak poważne inwestowanie w wybory samorządowe? Dostęp do jakich wartych inwestycji pieniędzy? Bo przecież nie o jakieś dobro publiczne tu chodzi, tylko o dobry interes. W przypadku Sejmu jest dotacja z budżetu dla partii. Ciekawe co jest magnesem w przypadku wyborów samorządowych?

Skomentuj artykuł

SLD: 4 mln złotych na kampanię samorządową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.