SP krytykuje MEN za "falę likwidacji szkół"

PAP / drr

Marzena Wróbel (Solidarna Polska) skrytykowała w czwartek działania minister edukacji Krystyny Szumilas, która - jej zdaniem - odpowiada za "falę likwidacji szkół w Polsce".

Wróbel podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie, że w 2012 roku zostanie zamkniętych dużo więcej szkół i przedszkoli niż zapowiadała to szefowa resortu edukacji. Posłanka SP dodała, że zamiast zapowiadanych 300 placówek do końca roku szkolnego zostanie zamkniętych ponad 1500.

- Według danych z 15 kuratoriów oświaty likwidowanych będzie w tym roku ponad 1500 placówek. Jest to niezwykle niepokojące i nakazuje zapytać minister Szumilas, jakie były źródła jej informacji, bo społeczeństwu należy się informacja prawdziwa, a nie informacja propagandowa - powiedziała Wróbel.

Posłanka SP zaznaczyła, że obawy są tym większe, że wraz z likwidacją szkół edukacja utraci niezbędną bazę, która zostanie przez samorządy lokalne zagospodarowana na inne cele, a jej późniejsze odtworzenie będzie niezwykle kosztowne dla państwa. Jej zdaniem do likwidacji szkół przyczyniło się także niedoszacowanie subwencji oświatowej.

Około 1800 placówek oświatowych - szkół, przedszkoli, burs, schronisk młodzieżowych - chcą zlikwidować samorządowcy. Wynika to z uchwał intencyjnych o zamiarze zamknięcia placówek; informacje zebrała PAP w kuratoriach oświaty w całym kraju.

Wśród placówek, które planują zlikwidować samorządowcy, najwięcej jest szkół ponadgimnazjalnych: liceów profilowanych i szkół dla dorosłych - liceów uzupełniających, techników uzupełniających oraz szkół policealnych. Związane jest to z reformą szkolnictwa ponadgimnazjalnego, w tym szkolnictwa zawodowego, która wkracza do tych szkół 1 września 2012, czyli z początkiem nowego roku szkolnego.

Na wcześniejszej konferencji prasowej klub SP odniósł się także do informacji z czwartkowego "Naszego Dziennika". Według gazety MEN wpisał religię w szkolny plan nauczania, finansowany przez samorządy i to one w świetle obowiązującego od 1 września 2012 r. prawa będą mogły odmówić finansowania pracy katechetów. Według "ND" nowe rozporządzenie, podpisane niedawno przez Szumilas, w ramowym programie nauczania religii i etyki nie uwzględnia.

- Klub parlamentarny Solidarna Polska mówi temu stanowcze "nie". Jeszcze dzisiaj apelujemy do zdrowego rozsądku premiera Donalda Tuska, żeby nie szedł drogą Gomułki i przestał walczyć z religią. Jeżeli tego nie zrobi, my to rozporządzenie będziemy skarżyli do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział rzecznik SP Patryk Jaki. Także w ocenie posła Andrzeja Romanka (SP) rozporządzenie MEN łamie zapisy konkordatu i podlega zaskarżeniu do TK.

W sprawie lekcji religii w szkołach wypowiedział się również w czwartek klub PiS. Posłowie tej partii chcą zwołania specjalnego posiedzenia sejmowej komisji edukacji z udziałem Szumilas. "Klub PiS sprzeciwia się prowokowaniu przez rząd PO awantur światopoglądowych, czemu naszym zdaniem służyć ma próba wyprowadzenia nauczania religii ze szkół" - napisał w komunikacie rzecznik PiS Adam Hofman.

- Dobroczynne kwestie nauczania religii w szkołach regulują zapisy konstytucji, konkordatu oraz ustawa o systemie oświaty. Zaproponowane przez MEN rzekome propozycje wyprowadzenia religii ze szkół aktem wykonawczym czyli rozporządzeniem stoi w jasnej sprzeczności z zapisami wyżej wspomnianych aktów prawnych - podkreślił Hofman.

Zastępca dyrektora departamentu informacji i promocji MEN Jerzy Barski zaprzeczył, aby doszło do jakichkolwiek zmian w sprawie nauczania religii w szkołach. - Nie ma żadnych zmian w organizowaniu i finansowaniu religii w szkołach - oświadczył.

MEN na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że religia podobnie jak etyka, czy wychowanie do życia w rodzinie, pomimo iż w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania znajduje się w grupie przedmiotów nieobowiązkowych, jest realizowana nieodpłatnie. Jest to zgodne z art. 70 ust. 2 Konstytucji RP stanowiącym, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

SP krytykuje MEN za "falę likwidacji szkół"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.