Środa: Sytuacja na polskich drogach

Środa: Sytuacja na polskich drogach
Drogowcy apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / slo

We wtorek na drogach, gdzie panowały trudne zimowe warunki, doszło do 68 wypadków, w których zginęło siedem osób, a 80 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 141 nietrzeźwych kierowców - poinformowała w środę rano Komenda Główna Policji.

Nie ma statystyk dotyczących liczby kolizji we wtorek w całym kraju. W samej Warszawie było ich 94.

Policja apeluje do wszystkich kierowców o rozsądek na drogach. - Przy tego typu warunkach atmosferycznych należałoby jechać wolniej, ponieważ zalegający na drogach śnieg i błoto pośniegowe powodują wydłużenie drogi hamowania samochodów - powiedział Karol Jakubowski z wydziału prasowego KGP.

Małopolskie: Droga krajowa nr 4 już odblokowana

Na skutek wypadku w środę przed południem doszło do zablokowania drogi krajowej nr 4 w miejscowości Rzezawa między Bochnią a Brzeskiem w Małopolsce - podała Anna Zbroja z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Samochód osobowy z nieznanych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się czołowo z tirem. Kierowca peugeota w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Droga jest już przejezdna.

Lubelskie: Zablokowana droga nr 12; ślisko na jezdniach

W miejscowości Brzezice (Lubelskie) na drodze krajowej nr 12 (Lublin - Chełm) doszło do zderzenia dwóch tirów. Trasa jest zablokowana - poinformowała policja. W wielu miejscach drogi na Lubelszczyźnie są śliskie.

- Tiry w Brzezicach tarasują drogę. Policjanci zorganizowali objazdy przez Fajsławice i Dorohuczę - poinformował Tomasz Dejer z komendy policji w Świdniku.

Według wstępnych ustaleń policji, w Brzezicach kierowca tira jadącego do strony Chełma zatrzymał się, ponieważ miał problemy z paliwem, które prawdopodobnie zamarzało. Na zaparkowany samochód najechał drugi tir. - Obaj kierowcy zostali przewiezieni do szpitala. Po badaniach i opatrzeniu zostali zwolnieni. Obaj byli trzeźwi - dodał Dejer.

Na Lubelszczyźnie nadal na drogach są trudne warunki. Jak informują drogowcy, wszystkie trasy są przejezdne, ale w wielu miejscach na szosach zalega zajeżdżony śnieg lub błoto pośniegowe. Tak jest m.in. na odcinku drogi krajowej nr 19 miedzy Lublinem a Kraśnikiem. - Tam droga będzie posypywana żużlem - powiedział dyżurny lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Błoto pośniegowe lub warstwa śniegu występuje też na większości dróg wojewódzkich.

Pogoda jednak w najbliższym czasie nie poprawi się. Według prognoz późnym wieczorem w środę na Lubelszczyźnie spodziewane są znów obfite opady śniegu i silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Śnieg ma padać do czwartku, do godzin południowych.

Mazowieckie: Warszawa - ruch w miarę płynny, ale ulice śliskie

W Warszawie ruch drogowy odbywa się w miarę płynnie, ale ulice są śliskie - poinformowała w środę Komenda Stołeczna Policji. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność. W stolicy jedna osoba zmarła prawdopodobnie z powodu zamarznięcia.

- Ruch drogowy jest w miarę płynny. Kierowcy jadą dużo wolniej. Są ostrożniejsi, bo na ulicach jest ślisko - powiedziała Dorota Tietz z Zespołu Komunikacji Społecznej KSP. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność, szczególnie zachowanie należytego odstępu do poprzedzającego pojazdu i odśnieżanie aut przed wyruszeniem w drogę.

Na nasypie kolejowym przy ul. Bieżuńskiej (Targówek) policjanci znaleźli zwłoki nieznanego mężczyzny. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził, że zgon prawdopodobnie nastąpił z powodu wychłodzenia.

Świętokrzyskie: Odblokowano przejazd kolejowy na drodze nr 79

Odblokowany został już przejazd kolejowy w Jakubowicach na drodze krajowej nr 79 między Ożarowem a Sandomierzem (Świętokrzyskie), na którym w środę rano - wskutek awarii trakcji elektrycznej - niespodziewanie zatrzymał się pociąg towarowy.

Unieruchomiony skład przepchnęła lokomotywa spalinowa. Naprawa sieci trakcyjnej nie została jednak jeszcze zakończona - poinformował PAP zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej Piotr Małek.

Utrudnienia w ruchu drogowym, związane z wyznaczonym przez policję obowiązkowymi objazdami w Wyszmontowie i Sandomierzu, trwały około dwóch godzin.

Łódzkie: Główne drogi przejezdne

Wszystkie drogi krajowe w woj. łódzkim są w środę przejezdne, a na większości z nich nawierzchnia jest czarna lub miejscami pokryta błotem pośniegowym - wynika z informacji łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak poinformowano w Punkcie Informacji Drogowej przejezdna jest także krajowa "jedynka" od Ozrokowa, przez Zgierz do Łodzi. We wtorek w wielu miejscach w Łodzi ruch blokowały na tej trasie tiry, które nie mogły podjechać pod niewielkie nawet wzniesienia i parkowały na trasie.

- W środę sytuacja się poprawiła i nie ma z tego powodu większych utrudnień - powiedział Grzegorz Wawryszuk z łódzkiej policji.

Także drogi wojewódzkie są przejezdne, ale występuje na nich błoto pośniegowe i zajeżdżony śnieg. Miejscami jezdnie są czarne mokre. Na odcinkach dróg nr 713 i 715 miejscami może wystąpić gołoledź. Utrudnienia dla kierowców mogą również wystąpić na odcinkach dróg w przebudowie, na których ruch pojazdów odbywa się wahadłowo.

Według prognoz temperatura w regionie łódzkim wyniesie od minus 12 do minus 16 stopni C.; wiatr jest słaby i umiarkowany; w niektórych miejscach przewidywane są opady śniegu.

Śląskie: Drogi przejezdne, minimalne opady śniegu

Na terenie woj. śląskiego drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, na niektórych zalega cienka warstwa błota pośniegowego - poinformowało w środę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Rano padały pojedyncze płatki drobnego śniegu. Było pogodnie, jednak służby meteorologiczne zapowiadały na najbliższe godziny szybki spadek ciśnienia i obfite opady śniegu - po południu, a zwłaszcza wieczorem i w nocy.

O godz. 5.00 na drogach krajowych pracowało 7 jednostek sprzętu przeciw gołoledzi i 120 pracowników. Jak poinformował dyżurny Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, od północy w regionie odnotowano 9 kolizji, ich liczba zaczęła rosnąć w porannym szczycie.

W ciągu ostatniej doby doszło do dwóch lokalnych awarii ciepłociągów i jednej - sieci energetycznej. W Rudzie Śląskiej Kochłowicach ok. 500 odbiorców nie miało ciepła przez ok. 6 godzin, w Jastrzębiu Zdroju - ok. 5 godzin. Przy katowickiej ul. Sienkiewicza zwarcie przewodów, a potem ich zerwanie, poskutkowały brakiem prądu przez ok. 7 godzin.

W ciągu minionej doby nie odnotowano zgonu spowodowanego wychłodzeniem organizmu, sześciokrotnie interweniowano po zgłoszeniach na infolinii dla osób bezdomnych. Od 1 listopada przeprowadzono 60 takich interwencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Środa: Sytuacja na polskich drogach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.