Stan Tomka po przeszczepie wątroby stabilny

Stan Tomka po przeszczepie wątroby stabilny
Stan Tomka po przeszczepie wątroby stabilny (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski )
PAP / ad

Poprawia się stan sześciolatka po przeszczepie wątroby, być może niedługo będzie mógł zostać odłączony od respiratora - poinformowali w niedzielę lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.

"Chłopiec samodzielnie otwiera oczy, zaczyna wodzić wzrokiem, ten wzrok kieruje w sposób może jeszcze niezupełnie skoordynowany na osoby, które wokół niego pracują. To wyraźny, w stosunku do poprzedniego dnia, postęp" - powiedział prof. Piotr Kaliciński, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej na niedzielnej konferencji prasowej w stołecznym Centrum Zdrowia Dziecka.

DEON.PL POLECA

Dodał, że poprawia się wydolność oddechowa chłopca, co świadczy o tym, że centralny układ nerwowy zawiadujący czynnością oddechową jest bardziej wydolny. "To dobre kroki, które idą w dobrym kierunku" - zapewniał Kaliciński. "Myślę, że na pewno nie dziś, ale jeśli będzie tak postępować jego wydolność oddechowa, to będzie można go już niedługo odłączyć od respiratora" - mówił.

Jak zaznaczył, leczenie Tomka będzie w najbliższych dniach właściwie stale takie samo. "On wymaga nadal płynów dożylnych, antybiotyków, wspomagania oddychania, dopóki samoistnie nie wrócą wszystkie funkcje, tak jak wróciła funkcja nerek i jak wraca powoli oddychanie. Czynność wątroby jest stabilna, mamy jeszcze pewne problemy chirurgiczne, bo powłoki dziecka nadal nie zostały zamknięte i będzie to wymagało operacji, ale chcemy, żeby najpierw poprawił się stan neurologiczny zanim będzie przechodziło kolejne zabiegi" - relacjonował lekarz.

Przyznał równocześnie, że trudno przewidzieć, jak długo chłopiec zostanie jeszcze w szpitalu, może to być od jednego do nawet kilku miesięcy w zależności od tego, jak się będzie rehabilitował i czy nie będzie powikłań.

"Niestety nigdy nie będzie można powiedzieć, że organizm Tomka już na pewno przeszczepu nie odrzuci. Zawsze jest to już obca tkanka, która ma antygeny innej osoby i osoba po przeszczepie jest pacjentem do końca życia, co nie znaczy, że ma odrzucić ten narząd. Epizody odrzucania zdarzają się prawie wszystkim biorcom, ale w większości przypadków reagują oni na leczenie, ponieważ dziś coraz więcej pracuje się nad wzbudzaniem tolerancji na przeszczep. Odbywa się ono poprzez środki farmakologiczne, a także przeszczepianie komórek macierzystych od dawcy" - tłumaczył Kaliciński.

Sześcioletni Tomek przeszedł operację przeszczepu wątroby we wtorek 17 sierpnia w Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Międzylesiu. Jego własna wątroba uległa uszkodzeniu z powodu zatrucia muchomorem sromotnikowym. W sobotę lekarze informowali, że chłopiec stopniowo wybudza się ze śpiączki i nie wymaga już dializ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stan Tomka po przeszczepie wątroby stabilny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.