Standardy dla pracowników ws. przemocy wobec dziecka

Standardy dla pracowników ws. przemocy wobec dziecka
(fot. shutterstock.com)
PAP / ptt

Instytut Rozwoju Służb Społecznych (IRSS) opracuje standardy postępowania pracowników socjalnych w sytuacji przemocy wobec dziecka. Będzie to coś podobnego do Niebieskiej Karty, tylko w centrum uwagi znajdzie się dziecko - poinformował PAP szef IRSS Sergo Kuruliszwili.

Projekt realizowany na zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich będzie prowadzony do października. W maju zaprezentowana zostanie pierwsza wersja narzędzi dla osób pracujących z dzieckiem, dzięki którym będą umieli wytypować dzieci z "grup ryzyka" i odpowiednio do sytuacji zareagować.

- Pierwsze narzędzie służy diagnozowaniu sytuacji zagrożenia dla dziecka i wyłuskiwaniu tych dzieci, które mogą być zagrożone przemocą, patologiami, złym wychowaniem. Równolegle tworzymy standardy postępowania dla pracowników socjalnych, czyli dla ludzi, którzy mają rozpocząć pracę z rodziną, wszcząć całą procedurę, by dziecku było lepiej - powiedział Kuruliszwili.

- Nie jest to proste, bo nie chcemy stygmatyzować rodzin, żeby od razu miały etykietkę rodziny niefunkcjonalnej - podkreślił.

Projekt jest dedykowany pracownikom socjalnym, ale z opracowania będą korzystać też inne służby, np. policja, nauczyciele.

Według szefa IRSS opracowanie standardów dla pracowników socjalnych jest konieczne, bo z dziećmi pracują różne osoby, sytuacje niekorzystne dla dzieci pojawiają się w różnych miejscach.

- Czasem jest tak, że doświadczony pracownik socjalny, czy nauczyciel potrafi sobie poradzić z problemem, wie co zrobić i działa we właściwy sposób, skuteczny i dobry dla dziecka. Ale powinno być takie narzędzie, które pozwoli pracować wszystkim w sposób w miarę jednolity, choć elastyczny - uważa Kuruliszwili.

- Nie można tylko opierać się na doświadczeniu i intuicji. Powinno być narzędzie, które zapewni dobry standard pracy z dzieckiem - dodał.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W lutym swój pomysł na monitorowanie przemocy w rodzinie, w tym także dzieci, przedstawił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Proponuje on wprowadzenie w całym kraju informatycznego systemu "Monaliza", opartego o dane służb przeciwdziałających przemocy - policji, pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia.

Oprócz tego w "Monalizie" zamieszczane by były tzw. markery - informacje, które na temat rodziny zbierane są w ramach rutynowej pracy służb, ale które nie są przesłanką do wszczynania procedury Niebieskiej Karty. System wiązałby informacje dotyczące różnych członków rodziny, dzięki czemu powstałby spójny obraz wskazujący na to, że w tej rodzinie mogą dziać się rzeczy niepokojące. Wystąpienie kilku "markerów" świadczyłoby o wysokim ryzyku ukrytej przemocy w rodzinie i o konieczności przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

Z danych policji wynika, że w 2014 r. ponad 21 tys. dzieci i młodzieży było ofiarami przemocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Standardy dla pracowników ws. przemocy wobec dziecka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.