Start kampanii edukującej chorych na cukrzycę

Start kampanii edukującej chorych na cukrzycę
(fot. Oskar Annermarken / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
PAP / mg

Co roku na skutek powikłań cukrzycy umiera w Polsce 21 tys. osób, a kilka tysięcy traci nogę. Powikłaniom tym można zapobiegać stosując się do zaleceń lekarza i dobrze kontrolując chorobę - przekonują organizatorzy nowej kampanii pt. "Cukrzyca bez powikłań".

- Chcemy zwrócić uwagę, jak ważne w życiu osób z cukrzycą są codzienne wybory, których muszą dokonywać. Cukrzyca wymusza bowiem wyrzeczenia i uczy dyscypliny, a jest to szczególnie trudne w przypadku osób starszych. Właściwa kontrola cukrzycy, postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza i edukatora oraz właściwe leczenie to czynniki, które są kluczowe dla każdego pacjenta, który chce uniknąć powikłań - mówi edukatorka diabetologiczna Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, które jest współorganizatorem kampanii.

Jest ona poświęcona głównie pacjentom z cukrzycą typu 2, którzy stanowią ok. 85 proc. wszystkich chorych na cukrzycę. Na podstawie danych zawartych w raporcie pt. "Cukrzyca. Ukryta pandemia" z 2014 r. można wyliczyć, że chorych na ten rodzaj cukrzycy w Polsce jest około 2,5 mln (łącznie aż 3 miliony Polaków choruje na cukrzycę).

Rozwój cukrzycy typu 2 jest w bardzo dużym stopniu zależny od naszego stylu życia - od tego, jak się odżywiamy i czy podejmujemy regularną aktywność fizyczną. Zdrowa dieta i ruch są również - oprócz regularnego zażywania leków - niezbędne do optymalnej kontroli stężenia cukru we krwi u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą.

Jest to o tyle istotne, że zbyt wysoki poziom glukozy (charakterystyczny dla cukrzycy) ma bardzo szkodliwy wpływ na cały organizm i z czasem prowadzi do uszkodzenia niemal każdego narządu i tkanki. Badania pokazują, że powikłania niewłaściwie leczonej i źle kontrolowanej cukrzycy typu 2 mogą ujawniać się u pacjentów już w pierwszych pięciu latach choroby.

Zalicza się do nich: choroby układu krążenia (w tym zawał serca i udar mózgu), nefropatię cukrzycową (czyli uszkodzenie nerek), retinopatię cukrzycową (uszkodzenie siatkówki oka), neuropatię (uszkodzenie nerwów obwodowych) i tzw. zespół stopy cukrzycowej, czyli niegojące się owrzodzenia stopy prowadzące często do amputacji części lub całej nogi.

- Gdy sam zachorowałem, nawet nie zdawałem sobie sprawy, jakie konsekwencje mogą dla mnie wynikać z niewłaściwej kontroli cukrzycy. Tą inicjatywą chcemy powiedzieć wszystkim, którzy mają cukrzycę: badajcie się, żyjcie aktywnie, pilnujcie swojej diety i przestrzegajcie zaleceń dotyczących leczenia - mówi aktor Dariusz Gnatowski, współzałożyciel Fundacji "Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja", która jest jednym z organizatorów kampanii.

Profilaktyka powikłań cukrzycy jest również ważna ze względu na ich społeczno-ekonomiczne konsekwencje. Jak wyliczono w raporcie "Cukrzyca. Ukryta pandemia", roczne koszty tych powikłań wynoszą w Polsce ok. 3,5 mld złotych.

W ramach kampanii "Cukrzyca bez powikłań" dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą w wybranych miastach Polski organizowane będą bezpłatne konsultacje diabetologiczne z lekarzami różnych specjalizacji (np. diabetologiem, kardiologiem, okulistą), a także z dietetykiem. Podczas tych spotkań pacjenci dowiedzą się, na czym polega prawidłowa kontrola cukrzycy i jak zapobiegać jej groźnym powikłaniom.

Na użytek kampanii powstała również strona internetowa - www.cukrzycabezpowiklan.pl - na której zamieszczane są materiały edukacyjne na temat cukrzycy typu 2, jej powikłań, sposobów zapobiegania im oraz historie pacjentów zmagających się z chorobą i powikłaniami. Na stronie będą się także odbywały konsultacje on-line z diabetologami.

Kampania jest realizowana wspólnie przez organizacje działające na rzecz pacjentów diabetologicznych: Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej, Stowarzyszenie Wesoły Diabetyk, Fundację "Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja", Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicję Na Rzecz Walki z Cukrzycą, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolską Federację Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

Partnerem kampanii jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Start kampanii edukującej chorych na cukrzycę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.