Strażacy: zachowajmy w Święta ostrożność

Strażacy: zachowajmy w Święta ostrożność
(fot. shutterstock.com)
6 lat temu
PAP / pk

Lampki, świeczki w oknach i na choinkach - Polacy coraz chętniej ozdabiają przed świętami domy i mieszkania. Strażacy apelują jednak, by nie zapominać przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pożary choinek, zwarcia instalacji elektrycznej są w tym okresie bardzo częste.

- To dość szczególny czas. Mamy dużo na głowie, więc zapominamy o rzeczach ważnych, ale naszym zdaniem mniej istotnych, czyli o bezpieczeństwie pożarowym. W święta strażacy najczęściej wyjeżdżają do pożarów związanych z choinkami, stroikami. Często dochodzi też do przeciążania instalacji elektrycznych - mówi w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Dlatego strażacy apelują, by ozdabiając dom przed świętami, kierować się zdrowym rozsądkiem. - Świąteczne iluminacje kupujmy w sprawdzonych miejscach, w sklepach. Pamiętajmy, że powinna być do nich dołączona instrukcja obsługi, sprawdźmy, czy mają znak bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że inne światełka przeznaczone są do ozdabiania domu, choinek na zewnątrz, inne do wnętrz - zaznaczył Frątczak.

Jak dodał, światełek nie powinno się też "naprawiać", "przerabiać" we własnym zakresie. - Zawsze wiąże się z tym ryzyko porażenia prądem i pożaru. Pamiętajmy też o tym, by światełka nie były podłączone do prądu, jeśli wychodzimy z domu - nawet na kilka godzin do rodziny czy na pasterkę - zaznaczył rzecznik.

Coraz popularniejszy jest też wśród Polaków powrót do naturalnych świec stawianych na oknach, czy zdobiących stroiki oraz świeczek na choinkach. - Oczywiście to pięknie wygląda, ale jest też bardzo niebezpieczne. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że świece, świeczki muszą być w specjalnych osłonach, dobrze zabezpieczone. W przypadku stawiania ich na oknach wystarczy niewielki przeciąg i firana dotykająca płomienia, by doszło do pożaru - zaznaczył Frątczak.

Strażacy przypominają, że zapalaniem świeczek, światełek powinni zajmować się dorośli, nie dzieci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Strażacy: zachowajmy w Święta ostrożność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.