Sukces uczniów wynikiem pracy nauczycieli

Sukces uczniów wynikiem pracy nauczycieli
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP

Sukces uczniów zawdzięczamy pracy i zaangażowaniu nauczycieli, którzy od wielu lat zmieniają polską szkołę - napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w liście do nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zapowiedziała nowy system wsparcia nauczycieli.

"Dzień Edukacji Narodowej, upamiętniający powstanie Komisji Edukacji Narodowej, to święto wszystkich osób odpowiedzialnych za kształcenie dzieci i młodzieży: nauczycieli, pracowników szkół, przedszkoli i placówek oświatowych" - przypomniała Szumilas w liście.

"Od wielu lat zmieniacie Państwo polską szkołę. Dobre efekty Waszej pracy potwierdzają międzynarodowe badania PISA (Programme for International Student Assessment)" - napisała minister do nauczycieli.

Zaznaczyła, że wyniki osiągane przez polskich piętnastolatków w kolejnych edycjach tych badań, dokumentują systematyczny wzrost umiejętności uczniów w naszym kraju. W 2000 r. były one niższe od średniej krajów należących OECD, a już w 2009 r. - znacznie od niej wyższe. W tym czasie zmniejszył się też odsetek uczniów o bardzo niskim poziomie kompetencji w czytaniu i interpretacji - z 23 do 15 procent. "Polska jest jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, któremu udało się osiągnąć wyraźny postęp w tym obszarze" - podkreśliła Szumilas.

"Sukces uczniów zawdzięczamy państwa pracy i zaangażowaniu" - oceniła Szumilas.

DEON.PL POLECA

"Przed nami nowy etap wdrażania zmian: reforma programowa systemu edukacji, zmiany w kształceniu ponadgimnazjalnym i zawodowym, nowa formuła egzaminów zewnętrznych, a także obniżenie wieku szkolnego i pełne upowszechnienie edukacji przedszkolnej" - przypomniała. Zapowiedziała, że w ich wprowadzaniu pomoże nowoczesny system wsparcia szkół. Jak wyjaśniła, jego istotą będzie odejście od jednorazowych kursów doskonalących, na rzecz stałego wspierania nauczycieli w rozwiązywaniu najważniejszych problemów szkół i uczniów.

Minister edukacji przypomniała także, że w tym roku zainicjowany został proces cyfryzacji szkół. "Pilotaż rządowego programu +Cyfrowa szkoła+ nie ogranicza się wyłącznie do wyposażenia ponad 400 placówek w sprzęt multimedialny. Przewiduje również nowoczesny sposób szkolenia nauczycieli, uwzględniający stałą pomoc we wdrażaniu technologii informatyczno-komputerowych w nauczaniu wszystkich przedmiotów" - napisała. Szumilas zaznaczyła, że równocześnie trwają prace nad przygotowaniem darmowych podręczników elektronicznych do 14 przedmiotów oraz e-materiałów edukacyjnych.

"Powstanie system pozwalający efektywnie wykorzystać możliwości współczesnej techniki dla podniesienia jakości kształcenia. Wierzę, że nowe wyzwania będą dla państwa źródłem satysfakcji, a dla waszych uczniów - sukcesów edukacyjnych" - zapewniła.

Podziękowała nauczycielom za codzienny wysiłek wkładany w podnoszenie jakości kształcenia, rozpoznawanie potrzeb każdego ucznia oraz dbanie o jego rozwój, a także za troskę o dobro dziecka i otwartość na zmiany, wynikające z potrzeb współczesnego świata.

"Z okazji dzisiejszego święta życzę państwu satysfakcji z wykonywanej pracy i kolejnych sukcesów waszych podopiecznych. Niech będą one dla państwa dodatkową nagrodą i motywacją do dalszych działań podejmowanych na rzecz rozwoju polskiej edukacji" - napisała Szumilas.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej na stronie internetowej MEN opublikowano także krótki filmik, w którym minister dziękuje nauczycielom, wychowawcom i samorządowcom za to, że "pozwalają młodzieży rozwinąć skrzydła i spełniać marzenia".

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sukces uczniów wynikiem pracy nauczycieli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.