Św. Jan Paweł II patronem powiatu tatrzańskiego

Św. Jan Paweł II patronem powiatu tatrzańskiego
Św. Jan Paweł II w Tatrach. Zdj.: DKVideo/YT.com
PAP/tkb

6 czerwca, podczas uroczystej sesji rady powiatu tatrzańskiego, św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem tegoż powiatu. Zanim doszło do nadania patronatu została odprawiona msza przy ołtarzu papieskim w sanktuarium na Krzeptówkach - poinformowała PAP.

"Mieszkańcy Podhala, a zwłaszcza mieszkańcy powiatu tatrzańskiego, noszą na swoich barkach i zaciągają szczególne zobowiązanie, aby iść pod prąd, do czystego źródła prawdy o człowieku, która tutaj, w górach, wydaje się tak blisko Pana Boga, przemawia tak przepotężnie" – mówił podczas uroczystości na Krzeptówkach abp Marek Jędraszewski.

Aby św. Jan Paweł II mógł zostać patronem powiatu władze musiały wystosować specjalną prośbę do Stolicy Apostolskiej. Ta udzieliła ją kilka miesięcy temu, jednak z uwagi na obostrzenia epidemiczne, uroczystości odbyły się dopiero w niedzielę. Św. Jan Paweł II odwiedził Zakopane w 1997 r. Wówczas pod Wielką Krokwią wypowiedział pamiętne słowa: "Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym".

Mszy przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który powiedział:

"Nie możemy wstydzić się krzyża dlatego, że on stoi na straży naszego człowieczeństwa i najbardziej autentycznego humanizmu. O łaskę mocy trwania przy krzyżu, a przez to przy człowieczeństwie powołanym na to, by być obrazem i podobieństwem Boga, błagajmy Pana dziejów i historii".

Arcybiskup zwrócił także uwagę, że św. Jan Paweł II szczególnie umiłował Tatry i Podhale i często bywał tu jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła, mówił także, że:

"Powiat tatrzański potrafił oprzeć się naciskom płynącym z Europy i nie przyjął tzw. ustawy przemocowej, dbając z jednej strony o właściwe życie w ramach rodzin i całej społeczności, o wzajemny szacunek, o pomoc i solidarność, a z drugiej strony, nie chcąc dopuścić, żeby tylnymi drzwiami mogła wkroczyć tutaj ideologia gender"

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mieczysław Guzewicz

Cierpienie dotyka każdego człowieka. Słowa i świadectwo życia Papieża, zakorzenione w Biblii wskazują nam, w jaki sposób ustosunkować się do cierpienia, choroby, śmierci.

Skomentuj artykuł

Św. Jan Paweł II patronem powiatu tatrzańskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.