Szczerski: pod koniec tygodnia spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa

Szczerski: pod koniec tygodnia spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa
(fot. PAP / Jacek Bednarczyk)
PAP / ml

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że pod koniec tygodnia odbędzie się kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Będzie to zakończenie rozmów dotyczących reformy sądownictwa - podkreślił Szczerski.

Szczerski powiedział we wtorek w RMF FM, że także ewentualne decyzje, dotyczące poprawek PiS do projektów ustaw o SN i KRS, powinny zapaść pod koniec tygodnia. Treść propozycji partii rządzącej nie jest dokładnie znana - wiadomo, że dotyczą m.in. rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał (jak proponuje prezydent) większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS-sędziów.

Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że Andrzej Duda jest "otwarty" na kompromis dotyczący reformy sądownictwa. "Ale oczywiście na warunkach, które są dla niego kluczowe dla powodzenia tej reformy" - wskazał.

Szczerski pytany, o co tak naprawdę prezydent "kłóci się" z PiS, odparł: "O Polskę. O to, jak tak naprawdę ma wyglądać kształt polskiego sądownictwa, tak żeby Polacy byli z niego zadowoleni". Zastrzegł, że nie jest to spór z partią rządzącą, tylko "różnica zdań". "Mam nadzieję, że do tego wspólnego zdania dojdzie" - dodał.

DEON.PL POLECA

Szczerski mówił również, że po zawetowaniu przez prezydenta ustaw o KRS i SN, był moment "bardzo ostrego sporu". "Weta oczywiście wzbudziły ogromne emocje, nie ma co ukrywać, tak było. W dniu wet prezydenckich, rozmawiałem z prezesem (PiS, Jarosławem) Kaczyńskim - w imieniu prezydenta - i wiem, jakie były wtedy emocje" - powiedział.

"Energia (tych) emocji została dzisiaj przekształcona w masę pomysłów. Dzisiaj mamy sytuację, w której już rozmawiamy o propozycjach kompromisowego wyjścia z tej różnicy zdań i to jest dobre" - oświadczył Szczerski.

Prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o SN i KRS pod koniec września. Następnie zostały one przekazane do Sejmu, a 3 października zostały skierowane do konsultacji. 6 października odbyło się trzecie już spotkanie prezydenta z prezesem PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

Natomiast projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczerski: pod koniec tygodnia spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.