Szef MZS: nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć

Szef MZS: nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć
(fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ)
PAP / psd

Proces legislacyjny w sprawie zmian w sądownictwie się toczy i, dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski, odnosząc się do środowego oświadczenia wiceszefa KE Fransa Timmermansa.

Wiceszef KE oświadczył w środę, że ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i projekt ustawy o Sądzie Najwyższym stanowczo "wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa" w Polsce. Przypomniał, że KE jeszcze w 2016 roku stwierdziła w swoich rekomendacjach, iż w Polsce jest systemowe zagrożenie dla praworządności. Jak zapowiedział, Komisja przygotuje w przyszłym tygodniu procedurę o naruszenie prawa UE przez nasz kraj. Ponadto - dodał - KE jest też bliska uruchomienia art. 7 traktatu o UE, na końcu której kraj może być objęty sankcjami.

Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, jakie będą reakcje polskiego rządu na środowe oświadczenie Timmermansa, Waszczykowski zaznaczył, że "nie ma żadnych reakcji, dlatego że proces legislacyjny się toczy i, dopóki się nie zakończy, nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć". "Bo ja nie wiem przecież, jakie będą końcowe decyzje ani Sejmu, ani Senatu, ani pana prezydenta" - wyjaśnił.

Dopytywany, czy jego zdaniem uwagi KE są zasadne, odparł: Niezasadne i KE nie ma potrzeby się teraz wypowiadać".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef MZS: nie mamy potrzeby się z niczego tłumaczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.