Szumilas: To będzie "Rok szkoły w ruchu"

Szumilas: To będzie "Rok szkoły w ruchu"
(fot. PAP/Rafał Guz)
PAP / slo

Rok szkolny 2013/2014 będzie "Rokiem szkoły w ruchu" - napisała minister edukacji Krystyna Szumilas w specjalnym liście do uczniów, nauczycieli i rodziców z okazji inauguracji nowego roku szkolnego.

Od kilku lat Ministerstwo Edukacji Narodowej nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Rok szkolny 2008/2009 był "Rokiem przedszkolaka";  2009/2010 - "Rokiem historii najnowszej"; 2010/2011 - "Rokiem odkrywania talentów"; 2011/2012 - "Rokiem szkoły z pasją", a 2012/2013 "Rokiem bezpiecznej szkoły".
"Ucząc się i pracując nie zapominajcie o tym, jak ważnym dla sukcesów w nauce jest ruch. Aktywność fizyczna sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu, wpływa na stan zdrowia i samopoczucie. Wykorzystujcie możliwości, jakie daje wam szkoła, samorząd, kluby sportowe i turystyczne. Oprócz regularnego uczestnictwa w obowiązkowych lekcjach wychowania fizycznego bawcie się i rywalizujcie w zawodach i grach sportowych, spacerujcie, pływajcie, jeździjcie na rowerze" - napisała Szumilas w liście opublikowanym na stronie internetowej MEN.
Podkreśliła, że każdy rodzaj ruchu sprzyja zdrowiu, a udział w zawodach i rywalizacji kształtuje charakter, wytrwałość, uczy współdziałania w zespole i wyrabia nawyk dbania o własne zdrowie.
Zwracając się do uczniów minister zaznaczyła, że jest pewna, że inicjatywa +Roku szkoły w ruchu+ pomoże im odkryć nowe możliwości i zaszczepi w nich zainteresowanie aktywnością fizyczną. 
W liście Szumilas poruszyła też inne kwestie. Przypomniała, że rok szkolny 2013/2014 będzie kolejnym rokiem przygotowań do obniżenia wieku szkolnego i rozwijania edukacji przedszkolnej. "Dotacja przedszkolna dla gmin, obniżenie opłat za przedszkola, wprowadzenie obowiązku nauki w szkołach dla dzieci sześcioletnich to działania, które sprzyjają wykorzystaniu potencjału rozwojowego dziecka i stwarzają warunki dla jego harmonijnego rozwoju" - oceniła. 
Przypomniała też, że w będzie to pierwszy rok szkolny, w którym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą uczyć się części przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Uczniowie mieli wybrać od dwóch do czterech takich przedmiotów. "Rozpoznanie własnych talentów, rozwijanie zainteresowań, dogłębne poznanie wybranych dziedzin nauki pozwoli na lepsze przygotowanie się do studiowania i zaplanowania swojej przyszłości" - zaznaczyła minister.
Odniosła się także do zreformowanego szkolnictwa zawodowego, w których coraz większe znaczenie nabiera praktyczna nauka zawodu, powiązana z rynkiem pracy. "Uzyskanie solidnego wykształcenia zawodowego razem z wykształceniem ogólnym na odpowiednim poziomie będzie dla gwarancją zdobycia atrakcyjnej pracy" - zapewniła.
Szumilas zapewniła rodziców, że wspólnie z samorządami dokłada wszelkich starań, aby zagwarantować uczniom jak najlepsze warunki do nauki odpowiadającej na nowe wyzwania cywilizacyjne. "Życzę Wam wielu radosnych chwil związanych z sukcesami Waszych dzieci i dumy z ich osiągnięć" - napisała. 
Zwracając się do nauczycieli oceniła, że czeka ich "kolejny rok wytężonej pracy nad kształtowaniem umysłów młodych ludzi". "Dzięki wam odkrywają swoje pasje, talenty i zdobywają nowe umiejętności. Jesteście przewodnikami uczniów i wychowanków, dzięki wam nauka w szkole jest dla nich ciekawa i inspirująca. Cenię państwa oddanie uczniom. Życzę sukcesów i satysfakcji z osiągnięć uczniów i własnej pracy" - napisała.
Minister podziękowała też samorządowcom, za starania i zaangażowanie okazywane przy doskonaleniu funkcjonowania placówek oświatowych i wychowawczych. "W szczególny sposób chcę Państwu podziękować za wysiłki, jakie wkładacie w przygotowanie szkół do obniżenia wieku spełniania obowiązku szkolnego oraz rozwój edukacji przedszkolnej" - dodała.
Rok szkolny 2013/2014 rozpocznie się w poniedziałek - 2 września.
Komorowski zachęcił samorządy do  ochrony systemu szkolnictwa
Prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego zachęcił samorządy do ochrony systemu szkolnictwa przed skutkami kryzysu demograficznego. Dodał, że ma świadomość, że jakość edukacji jest jednym z istotnych elementów "Dobrego klimatu dla rodziny".
Komorowski podziękował nauczycielom za podjęcie ważnego zadania, jakim jest wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia Polaków. "Szanuję ogromnie nauczycielskie powołanie i z nostalgią wspominam czasy, gdy stawałem naprzeciw uczniów wiedząc, jak wiele ode mnie oczekują. Wiem, że Państwa praca wymaga wiele cierpliwości i wielu wyrzeczeń" - napisał w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta.
Dodał, że w systemie polskiej edukacji - mimo sukcesów - nadal jest wiele do zrobienia. "Pokładam wiele nadziei we współpracy rodziców ze szkołą, w budowaniu więzi, na których opiera się odpowiedzialne obywatelskie społeczeństwo. Mam pełną świadomość, że jakość edukacji jest jednym z istotnych elementów +Dobrego klimatu dla rodziny+. Do tworzenia tego klimatu konsekwentnie zachęcam samorządy - by chronić polski system szkolnictwa przed skutkami kryzysu demograficznego oraz by podnosząc jakość edukacji i opieki na dziećmi, zachęcać Polaków do zakładania rodzin" - napisał prezydent.  
Przypomniał, że w 2014 r. obchodzić będziemy rocznice wielu ważnych wydarzeń. "Dlatego zwracam się do społeczności polskich szkół z apelem: uczcijmy je razem! Zachęcam wszystkich do wspólnego przeżywania tych rocznic - i dzielenia się pomysłami i odświętnym nastrojem. Wspólnie zastanówmy się nad znaczeniem wydarzeń tak odmiennych, jak czyn legionowy, utworzenie państwa podziemnego, wybuch powstania warszawskiego czy wybory 4 czerwca 1989 roku. Łączy je przecież polskie pragnienie wolności. Znać drogę własnego kraju do wolności to umieć z niej korzystać i jej bronić. To ważna lekcja, może najważniejsza w życiu" - uważa Komorowski.
Prezydent zwrócił się również do uczniów. "Początek roku szkolnego to zawsze dzień pełen emocji, nadziei i oczekiwań. Jest to dzień podjęcia nowych obowiązków, które dla każdego ucznia, nauczyciela, rodzica, są kolejną próbą dojrzałości i odpowiedzialności. Łatwiej podjąć to wielkie wyzwanie ze świadomością, że wiedza i wykształcenie są drogą do tego, by stawać się lepszym. Oraz do tego, by naprawdę być wolnym" - czytamy w liście.
Swoją uwagę prezydent kieruje na pierwszoklasistów. Życzy im, by szkoła okazała się dla nich "wspaniałym doświadczeniem zdobywania wiedzy i nowych przyjaciół". 
"Wszystkich uczniów zachęcam do tego, by poznając nowe technologie, nowe sposoby zdobywania wiedzy i komunikowania się, nie stracili zachwytu nad tajemnicami przyrody. Zachęcam Was do uprawiania sportów i do wspólnego poznawania Polski, która jest wspaniałym krajem. Wkrótce to Wy będziecie za niego odpowiedzialni" - dodał Bronisław Komorowski.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szumilas: To będzie "Rok szkoły w ruchu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.