Szydło: Czekamy na pozostałe związki, by podpisały porozumienie zawarte z Solidarnością

Szydło: Czekamy na pozostałe związki, by podpisały porozumienie zawarte z Solidarnością
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
1 rok temu
PAP / kk

Powinniśmy zrobić wszystko, żeby protesty w szkołach się skończyły - mówiła w piątek Krakowie wicepremier Beata Szydło. Czekamy na decyzję dwóch central związkowych, bo gotowe do podpisania jest porozumienie przyjęte przez rząd i Solidarność - dodała.

"Przede wszystkim sądzę, że powinniśmy wszyscy dołożyć wszelkich starań, żeby protesty się zakończyły. Jest przygotowane porozumienie, które jest gotowe do podpisania. Porozumienie, które zostało podpisane przez rząd i przez Solidarność. Czekamy na decyzję dwóch central związkowych - ZNP i Forum Związków Zawodowych" - mówiła.

"Prosimy i apelujemy po raz kolejny, żeby te centrale również przyłączyły się do tego porozumienia, dlatego że to jest porozumienie, które przede wszystkim gwarantuje właśnie ten zasadniczy postulat nauczycieli, czyli podwyżki" - powiedziała wicepremier.

Zaznaczyła, że porozumienie ma jeszcze drugą część, która dotyczy przyszłości - wypracowania nowego modelu wypłat - systemu wynagrodzeń dla nauczycieli.

"Jest czas, żeby po egzaminach usiąść i na ten temat porozmawiać tak, żeby wypracować te nowe zasady jeszcze w tym roku i żeby mogły one zacząć wchodzić w życie od roku przyszłego" - powiedziała.

"Taka jest propozycja rządu. W tej chwili decyzja jest po stronie związków zawodowych" - dodała.

Wicepremier poinformowała, że piątek - trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych przebiega w całym kraju spokojnie. "Chcę jeszcze raz podziękować nauczycielom, którzy cały czas są ze swoimi uczniami w czasie tych egzaminów" - podkreśliła Szydło. "Mam nadzieję, że również w przyszłym tygodniu egzaminy będą przebiegały spokojnie, bez zastrzeżeń" - dodała wicepremier.

"Najważniejszy w tej chwili jest komfort napisania tego egzaminu przez młodzież i na tym się koncentrujemy, natomiast (...) jeszcze raz prosimy, żeby związki zawodowe przyłączyły się do porozumienia" - mówiła wicepremier Szydło.

Podkreśliła, że rządowa propozycja podpisana przez Solidarność spełnia dotyczący podwyżek płac nauczycieli postulat wszystkich związków. "Proponujemy podwyżki w tym roku w wysokości 15 proc., bo we wrześniu będzie druga transza podwyżki, która miała być zrealizowana w styczniu przyszłego roku. Chcemy też rozmawiać o zmianie sytemu po to, żeby dojść w ciągu krótkiego czasu do jeszcze wyższego poziomu podwyżek, ale potrzebny jest partner do rozmowy" - zaznaczyła wicepremier.

"Jest to dobre porozumienie, (...) które jest możliwe do podpisania i do zrealizowania" - oceniła. Dodała, że trwający strajk budzi "silne napięcia w szkołach i niepotrzebne konflikty".

Wicepremier pytana o sytuację z kolejnymi egzaminami przypomniała, że w poniedziałek zaczyna się egzamin ósmoklasisty, a po nim - cykl maturalny.

"Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że młodzież nie będzie mogła napisać matur, to jest rzecz niewyobrażalna dla mnie, ale również dla nauczycieli, młodzieży i rodziców. Dlatego jeszcze raz prośba o zawieszenie strajku na czas egzaminów" - apelowała.

Na pytanie dziennikarzy o możliwość wypłaty wynagrodzeń za czas strajku Szydło odpowiedziała, że Regionalna Izba Obrachunkowa przedstawiła jednoznaczne stanowisko, że samorządy tego nie mogą zrobić. Zgodnie z przepisami, które obowiązują w Polsce - zaznaczyła wicepremier - jest możliwość żeby zrekompensować osobom strajkującym utracone wynagrodzenie z funduszu strajkowego, ale to należy do organizatorów strajku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szydło: Czekamy na pozostałe związki, by podpisały porozumienie zawarte z Solidarnością
Komentarze (6)
RC
Robert C
13 kwietnia 2019, 11:20
Panie lleszek vel kotek vel ekomarek itd. ile jeszcze jadu, obłudy i zakłamania wyleje pan na tym forum? Szermuje pan argumentem przeciwko Solidarności, straszy pan nowym PZPR, podczas gdy na czele strajku stoi komunistyczny aparatczyk, wrogi rządowi działacz polityczny, czego się nie wstydzi i nie ukrywa. Nienawiść do obecnej władzy powoduje, że nie ma takiej głupoty, czy kompromitacji na którą byście się nie zdecydowali byle tylko temu rządowi dowalić. Na czele oczywiście z pańskim medialnym guru, Gazetą Wyborczą, która jeszcze niedawno na pierwszej stronie grzmiała, że podwyżki dla nauczycieli, pielęgniarek i innych to rozdawnictwo, a teraz znajduje się w pierwszej linii poparcia dla strajkujących o jeszcze większe "rozdawnicwo". Rozumiem, że już dawno u niektórych zaniknęło coś takiego jak poczucie wstydu... No i jeszcze ten kwiatek o łamaniu sumień, czym ma być wzywanie do porozumienia. Odlecieliście już bardzo mocno, ale chyba nadal naprawdę myślicie, że tego nie widać.
WDR .
WDR .
13 kwietnia 2019, 06:30
Z bandytami z ZNP, którzy terroryzują uczniów zdających egzaminy, a teraz jeszcze innych nauczycieli, którzy pomagają przy egzaminach, nie powinno się nic podpisywać.
AB
Aleksander Borowski
13 kwietnia 2019, 20:30
Solidarność też strajkuje(w regionach),domagają się ustapienia Proksy.Uogulnając - toprawie Całe środowisko strajkuje poza duchownymi,m,katechetami .Tylko pojedyńcze osoby są przeciw.Są ludzie,których nie stać na strajk,bo są biedni(obsługa,sprzątaczki,nauczyciele celibatariusze itp,)Pozdrawiam z Bogiem. Życzę Świąt Wielkanocnych bez nienawiści.
12 kwietnia 2019, 16:42
Czekamy na decyzję dwóch central związkowych, bo gotowe do podpisania jest porozumienie przyjęte przez rząd i Solidarność - dodała. ------------ Prezesem nauczycielskiej Solidarności jest kandydat PiS na radnego w ostatnich wyborach samorządowych. Więc rząd PiS podpisał porozumienie z kandydatem PiS na radnego. Wracają czasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Centralnej Rady Związków Zawodowych.
AB
Aleksander Borowski
12 kwietnia 2019, 23:32
Z perspektywy kilkudziesięciu lat widać jak historia zatoczyła koło.PIS przypomina PZPR,a Solidarność (ta ogólnopolska)związki zawodowe z lat 70-tych,które były agendą partii(oczywicie nie chcę urazić członków Solidarności z Wielkopolski i innych regionów,którzy się nie dallii kupić). Jakie to wszystko  smutne.Sędziowie, nauczyciele,uchodzcy,dziennikarze niezależni,przedsiębiorcy-kolejne grupy atakowane,represjonowane,wyszydzane itp
PW
Paweł Wittek
12 kwietnia 2019, 16:29
Wielki Post , partia niby wywodząca się z korzeni chrześcijańskich , mama  księdza a łamie ludziom sumienia niby nic nowego że władza psuje ludzi ale jest to bardzo smutne

Skomentuj artykuł

Szydło: Czekamy na pozostałe związki, by podpisały porozumienie zawarte z Solidarnością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.