Ten system znany jest jako "polskie kły"

Ten system znany jest jako "polskie kły"
(fot. PAP/Piotr Wittman)
7 lat temu
PAP / drr

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy jest jednym z elementów zdolności odstraszania, znanych jako "polskie kły" - przypomniał w poniedziałek minister obrony Tomasz Siemoniak, który z premierem Donaldem Tuskiem odwiedził NDR w Siemirowicach (woj. pomorskie).

"Chciałbym przypomnieć, że kilka miesięcy temu w Łasku premier ogłosił program budowy zdolności odstraszania +polskie kły+; Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy jest jednym z jego elementów" - powiedział Siemoniak.

Tusk zwrócił uwagę, że wyposażenie NDR, uzbrojonego w rakiety norweskiej firmy Kongsberg, to w dużej mierze produkty polskiego przemysłu - z Jelcza pochodzą mobilne platformy, a elektronika pochodzi m.in. w z Radwaru i Centrum Techniki Morskiej.

Szef MON podkreślił, że Polska "jest liderem, jeśli chodzi o wzrost wydatków obronnych" - w ostatnich latach zwiększyła nakłady na ten cel o 25 procent, podczas gdzie indziej wzrost wynosił po kilka procent lub był ujemny.

Zaznaczył, że wysiłek finansowy i modernizacyjny nie jest kwestią ostatnich tygodni. "Od dawna pracujemy nad tym, by polskie siły zbrojne były gotowe" - powiedział.

Pytany o przylot amerykańskich F-16 na ćwiczenia do Polski Siemoniak podkreślił, że przed tygodniem strona polska zwróciła się, by przyspieszyć i zwiększyć ćwiczenia planowane na marzec "w dość małej skali", a w środę była pozytywna odpowiedź USA. "To była nasza prośba, bardzo doceniamy, że była tak szybka i znacząca reakcja" - powiedział Siemoniak.

Szef MON podkreślił, że odpowiedź sekretarza obrony USA Chucka Hagela była bardzo szybka. "Od niedzieli do czwartku będą przybywały poszczególne komponenty. Szczegóły pozostawmy wojskowym. To jest minimum te 12 samolotów F-16, 300 żołnierzy personelu plus cała obsługa, samoloty transportowe. Zobaczymy, różne opcje rozważamy" - powiedział Siemoniak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ten system znany jest jako "polskie kły"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.