Tragiczne skutki nocnych burz i nawałnic

Tragiczne skutki nocnych burz i nawałnic
Głóski - woj. wielkopolskie. Zawalone zabudowania gospodarstwa w miejscowości Głóski. Ze skutkami nocnej nawałnicy w południowej Wielkopolsce walczą mieszkańcy i służby powiatu ostrowskiego. Cały czas trwa szacowanie strat i porządkowanie obejść. (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
PAP / slo

Ponad 820 interwencji odnotowali strażacy na skutek burz i towarzyszących im silnych opadów deszczu i gradu oraz silnego wiatru, które przeszły przez Polskę w nocy z poniedziałku na wtorek.

Na drugim miejscu pod względem liczby interwencji strażaków (240) znalazło się województwo kujawsko-pomorskie. Jak poinformował Frątczak, wiele miejscowości pozbawionych jest tam energii elektrycznej. - W miejscowości Skudzawy Nowe strażacy, wykorzystując agregat prądotwórczy, zasilają działanie pompy infuzyjnej siedmiomiesięcznego dziecka. To taka spektakularna akcja, którą prowadzimy - powiedział Frątczak.

W województwie dolnośląskim strażacy wzywani byli głównie do usuwania powalonych drzew i wypompowywania wody z zalanych piwnic.

Wiele interwencji odnotowali też strażacy w województwie opolskim, a szczególnie w powiecie brzeskim, gdzie m.in. w miejscowości Czepielowice w wyniku opadów gradu wielkości kurzych jaj zniszczonych zostało ponad 60 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.

W województwie łódzkim najbardziej ucierpiały powiaty: wieruszowski, sieradzki, a także łęczycki. - Tam w miejscowości Kowalówka, to jest powiat wieruszowski, ranne zostały dwie kobiety, które zostały przewiezione do szpitala. To rowerzystki, które zostały uderzone w czasie burzy konarem drzewa - poinformował Frątczak. Jak zaznaczył, bilans nie jest jeszcze ostateczny.

Przez co najmniej tydzień będą usuwane szkody po poniedziałkowej nawałnicy na terenie zabytkowego parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej (OKL) w Gołuchowie (Wielkopolska). Według jego dyrekcji są to największe zniszczenia od 1997 r.

Spadające konary uszkodziły przepusty na rowach, barierki na mostkach i wiele ławek. Woda wypłukała nawierzchnie zbudowanych niedawno ścieżek. Wichura uszkodziła także dach znajdującej się w zabytkowym budynku kawiarni i rozerwała siatki. "Straty są bardzo duże" - powiedział Czołnik.

Nawałnica powaliła kilka starych drzew na terenie skansenu okalającego rodzinny dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie - poinformował PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Kaliszu Jerzy Splitt. Dodał, że drzewa i spadające konary uszkodziły oborę oraz dachy innych zabytkowych obiektów.

W Pałacu Lipskich w Lewkowie silny wiatr powalił trzy ponadstuletnie drzewa. Podobne szkody nawałnica wyrządziła w parku w Kaliszu - jednym z najstarszych w kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tragiczne skutki nocnych burz i nawałnic
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.