TS dla Kaczyńskiego i Ziobry? PO jest przeciw

TS dla Kaczyńskiego i Ziobry? PO jest przeciw
Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Lech Muszyński)
PAP / wm

Klub PO nie poprze wniosku SLD o postawienie przed Trybunałem Stanu b. premiera Jarosława Kaczyńskiego i b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w związku z raportem komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Jak powiedział w środę dziennikarzom szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz, jego partia nie zgadza się z tym, że szef SLD Grzegorz Napieralski "robi ze śmierci Barbary Blidy kampanię polityczną".

- W związku z tym, że Napieralski z tego wniosku robi element kampanii wyborczej, uważamy, że to nie uchodzi" - powiedział Tomczykiewicz. W jego ocenie, na śmierci Barbary Blidy próbuje się robić kampanię. "Protestujemy przeciwko temu, nie zgadzamy się i nie będziemy w tym przedstawieniu uczestniczyć - dodał.

- Miejmy nadzieję, że ten wniosek do TS nie zniknie po wyborach, że będzie nadal aktualny i wtedy podejmiemy decyzję - podkreślił Tomczykiewicz.

DEON.PL POLECA

Jak jednak zaznaczył, jego partia jest przekonana, że "wnioski, które płyną z dwóch raportów (komisji Blidy i komisji ds. nacisków - PAP) będą ich skłaniać ku opinii, że dochodziło do ewidentnego naruszenia prawa, zarówno w sprawie Blidy, jak i sprawach, które prowadziła komisja Andrzeja Czumy" - dodał.

Z kolei wiceszef klubu PO Rafał Grupiński powiedział TVN24, że PO przygotuje własny wniosek w tej sprawie, ale po wyborach. - Ta odpowiedzialność powinna być jakby rozsądzona przez Trybunał Stanu, natomiast uważamy też, że należy tego rodzaju wniosek stawiać poza okresem kampanii wyborczej, bo to, co w tej chwili z tym zbieraniem podpisów czyni Grzegorz Napieralski, jest najzwyczajniej nieetyczne i wygląda na wykorzystywanie śmierci Barbary Blidy w kampanii. Na to my się zgodzić nie możemy - powiedział Grupiński w TVN24.

- Po wyborach przygotujemy taki wniosek, będziemy na pewno do tej sprawy wracać - podkreślił Grupiński.

Szef komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy Ryszard Kalisz przedstawił we wtorek w Sejmie raport z prac komisji. Według głównych wniosków i rekomendacji zawartych w przyjętym raporcie, były premier Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu, a b. szef ABW Bogdan Święczkowski i b. wiceszef tej Agencji Grzegorz Ocieczek - usłyszeć zarzuty karne.

Klub SLD rozpoczął we wtorek zbiórkę podpisów pod wnioskami o postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry w związku ze śmiercią Barbary Blidy. Szef klubu SLD Grzegorz Napieralski zapowiadał, że zamierza spotkać się z szefami klubów PO i PSL w sprawie wniosków o postawienie przed TS Kaczyńskiego i Ziobry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

TS dla Kaczyńskiego i Ziobry? PO jest przeciw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.