Tusk: Miliardy złotych na pomoc dla powodzian

Tusk: Miliardy złotych na pomoc dla powodzian
Premier nie chciał mówić o szczegółach, gdyż jak zaznaczył, chce najpierw otrzymać akceptację rządu ws. projektu (fot. PAP/Paweł Kula)
PAP / zylka

Premier Donald Tusk zapowiedział w poniedziałek, że przedstawi we wtorek Radzie Ministrów projekt dotyczący wielomiliardowej pomocy dla terenów dotkniętych powodzią.

Jak mówił Tusk, pomoc będzie przeznaczona m.in. dla ludzi, którzy będą musieli remontować, wysuszać, odmalowywać i odbudowywać swoje domy.

- Jutro na Radzie Ministrów przedstawię projekt finansowania tej pomocy. Pomoc dla osób i rodzin plus pomoc późniejsza dotycząca infrastruktury, to oczywiście wielomiliardowe kwoty, chcemy je dobrze rozdysponować w czasie, a więc zarówno w tym roku budżetowym, jak i w przyszłych latach budżetowych - podkreślił premier.

Nie chciał mówić o szczegółach, gdyż jak zaznaczył, chce najpierw otrzymać akceptację rządu ws. projektu.

Przygotowania do akcji przeciwpowodziowej na północy kraju

Trwają przygotowania do akcji przeciwpowodziowej na terenach północnej Polski po to, aby skutki napływającej fali były jak najmniejsze - poinformował Tusk.

Zespół obraduje w Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Warszawie.

- Do kluczowych spraw należy zapewnienie finansowania tej pomocy, a także koordynacja działań tych ludzi, którzy chcą pomoc nieść. (...) Tak jak kluczowa w akcji ratowniczej była precyzyjna koordynacja działań śmigłowców, amfibii, samorządu, straży, wojska, tak kluczową sprawą jest teraz precyzyjna informacja i koordynacja form pomocy - powiedział Tusk.

Premier zapowiedział, że rząd wspólnie z organizacjami pozarządowymi będzie tworzyć centrum informacji i koordynacji, tak aby pomoc materialna oraz opieka psychologiczna była sprawnie zorganizowana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk: Miliardy złotych na pomoc dla powodzian
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.