Tusk przyjął dymisję szefa MON Bogdana Klicha

Tusk przyjął dymisję szefa MON Bogdana Klicha
(fot. PAP/Paweł Supernak)

Premier Donald Tusk poinformował, że przyjął złożoną w czwartek na jego ręce dymisję szefa MON Bogdana Klicha.

Tusk powiedział na konferencji prasowej, że Klich już wiele miesięcy temu informował, że jest do jego dyspozycji. Premier zaznaczył, że z pełną świadomością, obaj czekali na efekty prac komisji kierowanej przez szefa MSWiA Jerzego Millera.

Tusk dodał, że według niego wcześniejsza rezygnacja Klicha z funkcji szefa MON byłaby nieuzasadniona.

Premier Donald Tusk podkreślił w piątek, że przyjęcie przez niego dymisji szefa MON Bogdana Klicha nie oznacza, że to on ponosi odpowiedzialność za katastrofę smoleńską. Nie chciał powiedzieć, kto jest winny, bo -jak mówił - nie chce wchodzić w rolę prokuratora.

Tusk tłumaczył, że minister Klich złożył dymisję, ponieważ uważa, że jego dalsza obecność w MON byłaby obciążeniem we wdrażaniu rekomendacji, które znalazły się w raporcie komisji Millera.

Jak zaznaczył, ponieważ za kadencji Klicha nie udało się wdrożyć wielu ze środków naprawczych, jakie między innymi rekomendowano po katastrofie CASY, uznał on, że - nie będzie dzisiaj najwłaściwszy w roli tego, który będzie wdrażał kolejny program naprawczy.

Tusk pytany, kto w takim razie jest winny katastrofy smoleńskiej, powiedział, że nie chce wchodzić w rolę prokuratora. - Uważam za rzecz niewłaściwą, aby ktokolwiek z was na tej sali, dopowiadał, tylko dlatego, że niektórzy oczekują scen ekspresyjnych i krwistych dzisiaj, żebyśmy dopowiadali słowa do raportu komisji. Raport komisji jest w tej sprawie wystarczająco jasny i jednoznaczny - powiedział.

Jednocześnie Premier podkreślił, że postawa opozycji od pierwszych dni po katastrofie smoleńskiej aż do dzisiaj jest "skrajnie nieodpowiedzialna".

- W interesie Polski, w interesie dochodzenia do prawdy, także w wymiarze międzynarodowym, byłaby zdecydowanie większa solidarność wokół państwa polskiego - podkreślił Tusk na konferencji prasowej po prezentacji raportu komisji Jerzego Millera.

Jak zauważył, już kilka dni po katastrofie smoleńskiej pojawiły się "najbardziej fantastyczne, groźne, nacechowane złą wolą interpretacje tego zdarzenia, wśród których królowała spiskowa wizja o zamachu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tusk przyjął dymisję szefa MON Bogdana Klicha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.