Tusk spotka się z Hermanem Van Rompuyem

Tusk spotka się z Hermanem Van Rompuyem
(fot. PAP/Piotr Polak)
PAP / im

Premier Donald Tusk spotka się w poniedziałek w Brukseli z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Główne tematy rozmów to: sytuacja w strefie euro, reforma zarządzania gospodarczego w UE oraz przygotowanie do szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz powiedział PAP, że Tusk z van Rompuyem będą rozmawiali przed wszystkim o wzmocnieniu zarządzania gospodarczego, oraz o większej koordynacji polityk gospodarczych w Unii Europejskiej.

- Strona polska uważa, że dobrym rozwiązaniem tej kwestii jest dalsze wzmocnienie Paktu Euro Plus, (nazywanego czasem paktem na rzecz euro) który został powołany w marcu tego roku. Jesteśmy gotowi na poważną rozmowę na temat budowy tej formuły, na wypełnienie Paktu większą treścią. Polska prezydencja prowadzi obecnie prace w ramach paktu Euro Plus na tematy podatkowe - powiedział Niklewicz.

Jak dodał, Polska jest otwarta na inne odważne pomysły np. powołanie ministra finansów UE, czy Europejskiego Funduszu Walutowego.

DEON.PL POLECA

Tusk z van Rompuyem będą rozmawiali m.in. o tzw. sześciopaku - projekcie pięciu rozporządzeń i jednej dyrektywy - którego celem jest wzmocnienie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, trzymającego w ryzach finanse publiczne krajów UE. Przewiduje on m.in. sankcje dla państw strefy euro nieprzestrzegających dyscypliny finansowej. Jego wdrożenie ma uchronić UE przed kolejnymi kryzysami. Chociaż miał on być przyjęty przed wakacjami, PE oraz kraje UE nie doszły do porozumienia.

Premier zapowiedział, że wrzesień musi być miesiącem finalizacji prac nad unijnym sześciopakiem. - Wierzymy w to, że inni liderzy Europy będą gotowi do takiej twardej, jednoznacznej decyzji jeszcze we wrześniu - podkreślił.

Niklewicz powiedział PAP, że prezydencja polska jest aktywnie zaangażowana w przeciwdziałanie kryzysowi gospodarczemu. "Sprawa tzw. sześciopaku jest ważna dla naszej prezydencji - mamy istotną rolę w wynegocjowaniu kompromisu - w imieniu całej Rady Unii Europejskiej z Parlamentem Europejskim. Sześciopak ma wzmocnić zasadniczo zarządzanie gospodarcze w strefie euro i całej Unii" - ocenił.

- Na obecnym etapie prezydencja prowadzi intensywne, nieformalne prace z partnerami. Naszą intencją jest wypracowanie takich wersji projektów aktów prawnych (w ramach "sześciopaku"), które będą mogły być przyjęte zarówno przez Parlament Europejski, jak i Radę Unii Europejskiej. Szansa na osiągnięcie kompromisu jest, ale niezbędne jest odpowiedzialne podejście wszystkich stron negocjacji w finalnej fazie prac - dodał Niklewicz.

Prezydencja podkreśla, że jej priorytetem jest wzrost gospodarczy i wierzy, że rezultaty wszelkich obecnie prezentowanych inicjatyw znajdą możliwie szybkie i trwałe przełożenie na konkretne działania. Działania te mają, zdaniem prezydencji, fundamentalne znaczenie dla powodzenia projektu europejskiego.

Prezydencja zwraca przy tym uwagę, że podejmowane działania nie powinny pogłębiać różnic między krajami strefy euro i krajami spoza strefy. Wszystkie państwa członkowskie oraz instytucje europejskie powinny w możliwie kompletny sposób uczestniczyć w podejmowaniu decyzji w skoordynowany sposób.

Tusk z van Rompuyem będzie rozmawiał również o przygotowaniu szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie, który planowany jest pod koniec września w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk spotka się z Hermanem Van Rompuyem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.