Tusk, Thorning-Schmidt: stanowczy optymizm

Tusk, Thorning-Schmidt: stanowczy optymizm
Premier Donald Tusk podczas spotkania z szefową duńskiego rządu Helle Thorning-Schmidt. Tematem rozmów premierów Polski i Danii był budżet unijny na lata 2014-2020 oraz kryzys zadłużeniowy. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / wm

Ustalenia szczytu eurogrupy pozwalają na umiarkowany, ale coraz bardziej stanowczy optymizm - powiedział w czwartek premier Donald Tusk po spotkaniu z premier Danii Helle Thorning-Schmidt.

Tusk podkreślał wagę decyzji o redukcji długu greckiego oraz decyzji o tzw. lewarowaniu Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). "Liczymy na to, że kryzys grecki nie rozleje się dzięki temu na inne zagrożone kryzysem państwa europejskie" - zadeklarował polski premier.

- To wszystko każe nam dzisiaj prezentować umiarkowany, ale coraz bardziej stanowczy optymizm - dodał Tusk.

Podkreślił, że zarówno Polska, jak i Dania są przekonane, że prace grupy euro powinny być "wintegrowane w prace całej wspólnoty europejskiej".

- Zarówno polska prezydencja, jak i duńska będą działały, aby przyszłe procedury, mechanizmy, które będą sprzyjać integracji grupy euro były jednocześnie procedurami chroniącymi integralność całej Unii Europejskiej - oświadczył na konferencji prasowej Tusk.

DEON.PL POLECA

Jak poinformował, przekazał premier Danii szczegółową informację na temat prac polskiej prezydencji. Zapewnił, że Polska będzie intensywnie współpracować z Danią m.in. w pracach nad nowym budżetem unijnym.

W czwartek rano, po 10 godzinach nocnych negocjacji w Brukseli, przywódcy eurolandu porozumieli się z sektorem bankowym w sprawie redukcji długu Grecji z 50 proc. stratami dla posiadaczy greckich obligacji. Grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro.

Uzgodniono także "zwielokrotnienie" do około biliona euro mocy pożyczkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) oraz dokapitalizowanie kluczowych unijnych banków o około 106 mld euro.

Premier Danii Helle Thorning-Schmidt oceniła, że środa - dzień, w którym odbył się szczyt UE i szczyt strefy euro - to bardzo dobry dzień dla Europy. - W kryzysie państwa europejskie są w stanie trzymać się razem, podejmować dobre i duże decyzje dla całej Europy - podkreśliła w czwartek w Warszawie.

- Państwa euro przejęły swoją część odpowiedzialności, gdy przyjęły ostatnie elementy pakietu na rzecz rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w Europie i Grecji - powiedziała premier Danii na konferencji prasowej, po spotkaniu z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem.

W czwartek rano, po 10 godzinach nocnych negocjacji w Brukseli, przywódcy eurolandu porozumieli się z sektorem bankowym w sprawie redukcji długu Grecji z 50 proc. stratami dla posiadaczy greckich obligacji. Grecki dług zmniejszy się o 100 mld euro.

Thorning-Schmidt poinformowała, że rozmawiała z Tuskiem także o planach duńskiej prezydencji oraz o negocjacjach nad wieloletnimi ramami finansowymi. - Chcemy osiągnąć wspólny interes europejski, który będzie oparty na współpracy i spójności. To duch, w którym chcemy kontynuować nasze dyskusje w najbliższych miesiącach - zaznaczyła.

Podkreślała też, że Dania i Polska są od wielu lat bliskimi przyjaciółmi. Jak oceniła, polska prezydencja działa skutecznie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk, Thorning-Schmidt: stanowczy optymizm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.