Tusk złożył kondolencje w związku z katastrofą

Tusk złożył kondolencje w związku z katastrofą
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / mh

Premier Donald Tusk przesłał na ręce premiera Hiszpanii Mariano Rajoya kondolencje w związku z katastrofą kolejową, do jakiej doszło w okolicach miasta Santiago de Compostela. Premier przekazał wyrazy solidarności oraz szczerego i głębokiego współczucia.

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznych skutkach katastrofy kolejowej, która miała miejsce pod Santiago de Compostela. Łącząc się w bólu z rodzinami ofiar tej tragedii, chciałbym w imieniu własnym, rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiego społeczeństwa złożyć na Pana ręce wyrazy solidarności oraz szczerego i głębokiego współczucia" - napisał w liście kondolencyjnym premier polskiego rządu.
Co najmniej 77 osób zginęło, a około 140 zostało rannych w wyniku wykolejenia się w środę wieczorem pociągu pasażerskiego pod Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii. Według mediów pociąg znacznie przekroczył dopuszczalną na tym odcinku prędkość. Jak poinformowały władze regionu Galicia, 73 osoby zginęły na miejscu, a cztery zmarły w szpitalu. Bilans nadal nie jest ostateczny. 
Rzecznik ambasady RP w Madrycie Maciej Bernatowicz powiedział PAP w nocy ze środy na czwartek, że na razie nie ma doniesień o polskich ofiarach, ale nie można tego wykluczyć, gdyż hiszpańska policja nie podaje tożsamości ofiar.
Według hiszpańskich źródeł rządowych raczej można wykluczyć hipotezę, że wypadek był konsekwencją aktu terroru lub sabotażu.

Prezydent Komorowski złożył kondolencje w związku z katastrofą kolejową w Hiszpanii

Prezydent Bronisław Komorowski przesłał w czwartek królowi Hiszpanii Juanowi Carlosowi kondolencje w związku z katastrofą kolejową, do jakiej doszło w okolicach miasta Santiago de Compostela. "W tych trudnych chwilach nasze myśli i modlitwy są z Hiszpanami" - podkreślił.

"Poruszony wiadomością o tragicznej w skutkach katastrofie pociągu nieopodal Santiago de Compostela składam na ręce Waszej Królewskiej Mości, w imieniu narodu polskiego oraz własnym, najgłębsze kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar" - napisał prezydent w depeszy kondolencyjnej.

Komorowski życzył rannym szybkiego powrotu do zdrowia. Złożył też wyrazy najwyższego uznania wszystkim, którzy spieszą z pomocą poszkodowanym.

DEON.PL POLECA

W katastrofie zginęło co najmniej 78 osób, a ponad 140 zostało rannych. Prawdopodobną przyczyną wypadku była nadmierna prędkość, z jaką pociąg wszedł w zakręt - twierdzą hiszpańskie media. Obaj maszyniści przeżyli wypadek.

Rzecznik ambasady RP w Madrycie Maciej Bernatowicz powiedział w czwartek PAP, że nie ma dotychczas informacji o tym, by wśród ofiar lub poszkodowanych w katastrofie byli Polacy. "Policja prosi o cierpliwość w związku z intensywnymi pracami przy identyfikacji ofiar" - powiedział. Dodał, że służby konsularne są w stałym kontakcie ze służbami hiszpańskimi i gdyby pojawiła się taka informacja, zostałaby przekazana do centrum operacyjnego MSZ.

Według hiszpańskich źródeł rządowych raczej można wykluczyć hipotezę, że wypadek był konsekwencją aktu terroru lub sabotażu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tusk złożył kondolencje w związku z katastrofą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.