Uchylone wyroki w sprawie afery gruntowej

Uchylone wyroki w sprawie afery gruntowej
Adwokat, mec. Wojciech Wiza i oskarżony, były dziennikarz TVP Piotr Ryba (fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / zylka

Warszawski sąd okręgowy uchylił w poniedziałek wyroki 2,5 roku więzienia dla Piotra Ryby i grzywny dla Andrzeja K., skazanych za płatną protekcję w sprawie "afery gruntowej". Sprawa wraca do sądu I instancji. Uzasadnienie orzeczenia sądu okręgowego zostało utajnione.

W sierpniu ubiegłego roku warszawski sąd rejonowy skazał na dwa i pół roku więzienia Rybę, b. dziennikarza TVP, związanego potem z Samoobroną. Drugim skazanym w sprawie na wyrok grzywny był rekomendowany przez PiS na wiceprezesa telekomunikacyjnej firmy Dialog Andrzej K.

W I instancji obaj zostali uznani za winnych płatnej protekcji, czyli powoływania się na wpływy w kierowanym przez Andrzeja Leppera resorcie rolnictwa i podjęcia się za 6 mln zł łapówki (zredukowanych potem do 2,7 mln zł) załatwienia w ministerstwie odrolnienia 40 ha ziemi na Mazurach. Oferta łapówki okazała się prowokacją CBA, w wyniku której Ryba i K. zostali zatrzymani i aresztowani.

Apelacje złożyli tylko obrońcy Ryby. Wnosili oni o uchylenie wyroku skazującego i ponowny proces, w którym sąd miałby zbadać, czy legalna była akcja CBA. Adwokat skazanego na grzywnę Andrzeja K. nie składał apelacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uchylone wyroki w sprawie afery gruntowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.