Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołał. Czarnek: jest ich już 130 tys.

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołał. Czarnek: jest ich już 130 tys.
Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
PAP/ kb

W polskim systemie oświaty jest już ponad 130 tys. uczniów z Ukrainy – poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał też, że na intensywny kurs języka polskiego prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji zapisało się 900 nauczycieli i osób z związanych z oświatą z Ukrainy.

Szef MEiN w poniedziałek odwiedził Zespół Szkół Ekonomicznych w Lublinie, w którym są dwa oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy.

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach

"130 tys. mamy już w tym momencie dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskim systemie oświaty. Cieszy to, że coraz większy procent dotyczy oddziałów przygotowawczych" – poinformował minister edukacji i nauki na briefingu po spotkaniu.

"Te oddziały przygotowawcze tutaj (...) pokazują, że jest to znakomity sposób na to, żeby przyjmować w sposób elastyczny Ukraińców do polskich szkół, również bez większego stresu dla nich samych" – dodał.

"Chcę również powiedzieć, że cieszymy się bardzo z jeszcze jednej informacji. W zeszłym tygodniu informowałem, że od środy ruszyły szybkie zapisy na kursy podstaw języka polskiego organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. One ruszają dzisiaj. Zapisało się 900 osób w ciągu zaledwie kilku dni" – powiedział Czarnek.

DEON.PL POLECA

Zapowiedział, że będą organizowane kolejne grupy. "To świadczy o tym, że nauczyciele i ludzie wiązani z oświatą, Ukraińcy, którzy przybyli do Polski chcą w szybkim tempie nauczyć się języka polskiego po to, by pracować w polskich szkołach, a na pewno tej pracy będzie nam potrzeba" – zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu Ośrodek Rozwoju Edukacji, który podlega MEiN, rozpoczął nabór dla nauczycieli i osób związanych z oświatą z Ukrainy, które chcą pracować w polskich szkołach w charakterze pomocy nauczyciela, a nie posługują się językiem polskim. Kurs jest bezpłatny. Obejmuje 60 godzin nauki polskiego na poziomie podstawowym (A1). Potrwa 6 tygodni. Zajęcia będą odbywać się w formule online.

W poniedziałek rano Straż Graniczna podała, że od 24 lutego po inwazji rosyjskiej na Ukrainę na granicy polsko-ukraińskiej na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono ponad 2,3 mln osób uciekających z Ukrainy. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Molenda, Kama Hawryszków

Czy nasza relacja z Bogiem może być niszcząca?
Kiedy wiara oddala od Boga, zamiast do Niego przybliżać?
Czy można być praktykującym katolikiem, przyjmować sakramenty i być niewierzącym?

Niedojrzała religijność wpływa na wiele sfer...

Skomentuj artykuł

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołał. Czarnek: jest ich już 130 tys.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.