Patriarcha Bartłomiej spotkał się z uchodźcami i podziękował Polakom

Patriarcha Bartłomiej spotkał się z uchodźcami i podziękował Polakom
fot. Адміністрація Президента України / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
KAI / pk

Przebywający z wizytą w Polsce ekumeniczny patriarcha Bartłomiej spotkał się z uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Podczas wizyty w Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie honorowy zwierzchnik światowego prawosławia zapewnił ich o swojej duchowej bliskości i solidarności.

Podczas wizyty Bartłomiej spotkał się z grupą kilkudziesięciu Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w jednej z prawosławnych placówek: mieszkają tam i uczą się języka polskiego. 82-letni patriarcha wyraził radość z tego, że mógł zobaczyć się z uchodźcami i zapewnił, że przybył do Polski właśnie dlatego, by podzielić się z nimi słowami otuchy i miłości. Wyraził też wdzięczność społeczeństwu polskiemu za pomoc, jaką świadczą Ukraińcom.

W spotkaniu uczestniczył prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski, abp Sawa, duchowieństwo oraz przedstawiciele wspólnoty greckiej w Warszawie, którzy chcieli zobaczyć się ze swoim patriarchą - przekazał ks. Grzegorz Leonkiewicz, rzecznik Kościoła prawosławnego w Polsce. Zaznaczył, że Centrum jest dla prawosławnych miejscem o szczególnej historii, bo jeszcze przed wojną mieściło się tam duszpasterstwo akademickie wiernych tego Kościoła.

W spotkaniu z uchodźcami Bartłomiejowi towarzyszyli też: metropolita Emmanuel z Chalcedonu i o. Iakovos Krochak.

DEON.PL POLECA

Patriarcha Bartłomiej w Polsce. Z kim jeszcze się spotka?

Dziś Bartłomiej spotka się w Belwederze z prezydentem RP Andrzejem Dudą, na zaproszenie którego przybył do naszego kraju. Po spotkaniu, około południa, zaplanowano briefing prasowy.

Także w poniedziałek Bartłomiej odwiedzi budowaną prawosławną cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie.

Jutro honorowy zwierzchnik światowego prawosławia wraz z abp Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym polskiego Episkopatu, będzie modlił się o pokój na świecie. Po jej zakończeniu, jutro ok. godz. 11.30, obydwaj duchowni spotkają się z przebywającymi w Warszawie na kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego uchodźcami z Ukrainy. Następnie planowane jest wygłoszenie przez obydwu hierarchów oświadczeń dla mediów. Spotkanie zakończy krótka, wspólna modlitwa o pokój na świecie.

Patriarcha Bartłomiej odwiedza nasz kraj na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli Kościołów.

Prawosławny patriarcha Konstantynopola jako następca św. Andrzeja Apostoła nosi tytuł "patriarchy ekumenicznego", co czyni go honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, liczącego około 300 milionów wiernych na całym świecie. Siedziba Patriarchy - Fanar - znajduje się w Stambule.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Patriarcha Bartłomiej spotkał się z uchodźcami i podziękował Polakom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.