Umorzenie śledztwa ws. śmierci Leppera

Umorzenie śledztwa ws. śmierci Leppera
(fot. lublincompl / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
9 lat temu
PAP / mh

Prawomocne jest już umorzenie śledztwa w sprawie samobójczej śmierci Andrzeja Leppera. Rodzina zmarłego nie odwołała się od takiego postanowienia - podał w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura.

Ostatniego dnia października prokuratura umorzyła śledztwo, bo nie stwierdziła, aby ktokolwiek nakłaniał, bądź udzielał pomocy w targnięciu się szefa Samoobrony na własne życie.

Śledztwo prowadzono na podstawie art. 151 kodeksu karnego, który stanowi: "Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Powodem umorzenia postępowania było uznanie, że tego czynu nie popełniono. W śledztwie uzyskano opinie biegłych m.in. z zakresu badań biologicznych, fizykochemicznych, których wyniki nie wskazują, aby do zgonu przyczyniły się działania, bądź zaniechania, osób trzecich.

Były wicepremier rządu PiS-LPR-Samoobrona został znaleziony martwy 5 sierpnia 2011 r. w warszawskiej siedzibie partii. Leppera - wiszącego na sznurze przymocowanym do worka bokserskiego - znalazł jego zięć. Według wstępnej hipotezy przyczyną samobójstwa mogły być kłopoty finansowe - podawała wtedy prokuratura. Za przyczynę śmierci prokuratura uznała "ucisk pętli na szyję".

Uzyskano też opinię biegłego psychologa w postaci tzw. profilu psychologicznego pokrzywdzonego - poinformował prokurator. Na sznurze, który posłużył mu do samobójstwa, nie stwierdzono śladów DNA innej osoby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Umorzenie śledztwa ws. śmierci Leppera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.