Umowa na dokończenie odcinka A2 podpisana

Umowa na dokończenie odcinka A2 podpisana
Rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Urszula Nelken rozmawia z dziennikarzami po spotkaniu przedstawicieli GDDKiA z politykami SLD i przedstawicielami podwykonawców, którzy pracowali dla konsorcjum COVEC przy budowie autostrady A2 w Warszawie. (fot. PAP/Jacek Turczyk)
Agata Hernik / PAP / slo

GDDKiA podpisała z konsorcjum firm Eurovia i Warbud umowę na dokończenie odcinka A autostrady A2 Stryków-Konotopa po chińskim konsorcjum Covec - poinformowała PAP w czwartek wieczorem rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Urszula Nelken.

Konsorcjum firm Eurovia i Warbud wybuduje odcinek A o długości 29 km za 989 mln zł. Umowa z Covec na ten sam odcinek opiewała na 754,5 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka, jeśli chodzi o potencjalnego wykonawcę odcinka C, czyli konsorcjum firm Boegl & Krysl i Dolnośląskich Surowców Skalnych (DSS), wciąż trwa sprawdzanie potrzebnych gwarancji. Konsorcjum to ma wybudować odcinek C za 756,05 mln zł. Covec miał go początkowo wybudować za 534,5 mln zł.

GDDKiA zerwała umowy z Chińczykami po tym, jak Covec przestał płacić podwykonawcom, a później zażądał renegocjacji kontraktów i zmiany ich zakresu finansowego i rzeczowego. Jak poinformowała w czwartek wieczorem Dyrekcja, kwoty wynegocjowane z nowymi wykonawcami inwestycji są w sumie o blisko pół miliarda zł niższe od sum żądanych za dokończenie budowy przez chińskie konsorcjum oraz "zbliżone do drugich w kolejności ofert z przetargu z 2009 r." Chodzi o przetarg, który wówczas wygrali Chińczycy.

DEON.PL POLECA

Nowi wykonawcy zostali wyłonieni w trybie negocjacji - jak informuje Dyrekcja, ceny proponowane przez wykonawców na etapie konsultacji technicznych wahały się od 989 mln zł do ponad 2 mld zł za odcinek A i od 756 mln zł do 1,25 mld zł za odcinek C.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Umowa na dokończenie odcinka A2 podpisana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.