W Australii kolejny lockdown i tylko niecałe 14 proc. zaszczepionych

W Australii kolejny lockdown i tylko niecałe 14 proc. zaszczepionych
fot. PAP/EPA/JAMES ROSS
PAP / pk

W Australii narasta gniew w związku z objęciem 13 mln obywateli, ok. połowy populacji kraju, kolejnym lockdownem w celu stłumienia epidemii Covid-19. Tymczasem niecałe 14 proc. Australijczyków zostało zaszczepionych - to najgorszy wskaźnik wśród krajów OECD - podaje BBC News.

Wielu Australijczyków wyraża frustrację, że po 18 miesiącach od wybuchu pandemii znów znajdują się w ścisłym lockdownie. Dotyczy to stanów Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Australia Południowa. W dwóch największych miastach kraju, Sydney i Melbourne, nie wiadomo, kiedy nastąpi ponowne zwolnienie restrykcji.

DEON.PL POLECA

 

 

Premier Scott Morrison został ostro skrytykowany za powolne tempo szczepień, ale za zaistniałą sytuację nie przeprosił. "Żaden kraj nie ma 100-procentowej odpowiedzi na pandemię. Myślę, że Australijczycy to rozumieją" - powiedział w środę mediom.

Ponownie powołał się na sukces swego kraju w utrzymaniu ogólnego poziomu infekcji znacznie poniżej poziomu wielu państw świata. Do tej pory na kontynencie australijskim odnotowano 915 zgonów w związku z Covid-19. Morrison wskazał, że zaledwie w ciągu jednego dnia we wtorek w Wielkiej Brytanii stwierdzono ponad 90 zgonów.

Do niedawna Australia była raczej chwalona za swoją strategię zamykania granic, programy kwarantanny i natychmiastowe lockdowny. Ale wysoce zakaźny wariant Delta koronawirusa zakwestionował te środki ochrony w ciągu ostatniego miesiąca – wskazuje portal BBC News.

W Sydney - największym mieście Australii - zakażonych zostało ponad 1500 osób. W środę władze poinformowały o 110 nowych przypadkach SARS-CoV-2, mimo że miasto jest zamknięte już czwarty tydzień z rzędu. Mieszkańcy nie mogą opuszczać swoich domów z wyjątkiem zakupów spożywczych, ćwiczeń i z innych niezbędnych powodów. Istnieją obawy, że zamknięcie Sydney może przedłużyć się do września. Modelowanie wykazało bowiem, że miesiące może zająć władzom sanitarnym wyeliminowanie zakażeń.

DEON.PL POLECA


Mieszkańcy Australii Południowej pozostaną siedem dni w domach po wykryciu pięciu przypadków zakażenia wariantem Delta, a stan Wiktoria, w którym w środę odnotowano 22 nowe infekcje, utrzyma blokadę przynajmniej do wtorku.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Australii kolejny lockdown i tylko niecałe 14 proc. zaszczepionych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.