W Bieszczadach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W Bieszczadach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

W Bieszczadach wzrosło zagrożenie lawinowe. Powyżej górnej granicy lasu od piątku obowiązuje tam trzeci - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia.

- Do jego wzrostu doprowadziły głównie intensywne opady śniegu oraz silny wiatr. W ciągu ostatnich trzech dni spadło ponad 70 cm świeżego śniegu. Na połoninach wieje z prędkością 80 km/godz. - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

Przypomniał, że "znaczne zagrożenie lawinowe występuje w miejscach, gdzie bardzo silny wiatr odłożył większe ilości śniegu i uformował tzw. deski śnieżne o znacznej grubości". Niebezpieczeństwo dotyczy stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu.

!!UWAGA!! W Bieszczadach 3 stopień zagrożenia lawinowego! Warunki do uprawiania turystyki bardzo niekorzystne....

DEON.PL POLECA


Opublikowany przez GOPR Bieszczady Piątek, 4 stycznia 2019

Warunki turystyczne są bardzo trudne. Szlaki turystyczne zawiane z niewidocznym ich przebiegiem; w wielu miejscach powstały zaspy.

W bieszczadzkich dolinach leży średnio od 50 do 80 cm śniegu. Natomiast w górnych partiach gór pokrywa śnieżna wynosi metr; miejscami zaspy mogą jednak przekraczać półtora metra. Rano temperatura powietrza wahała się od sześciu do 13 stopni mrozu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Bieszczadach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.