W czwartek prezydent weźmie udział w spotkaniu głów państw europejskich na Łotwie

W czwartek prezydent weźmie udział w spotkaniu głów państw europejskich na Łotwie
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / jp

W czwartek prezydent Andrzej Duda wraz z 12 innymi głowami państw europejskich weźmie udział w spotkaniu tzw. Grupy Arraiolos na Łotwie.

Tematem rozmów będą zagrożenia dla bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w Europie - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda, któremu towarzyszyć będzie pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, uda się do Rygi na zaproszenie prezydenta Łotwy Raimondsa Vejonisa. Obok prezydentów Polski i Łotwy w spotkaniu mają wziąć udział przywódcy: Austrii Alexander van der Bellen, Bułgarii Rumen Radew, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Estonii Kersti Kaljulaid, Finlandii Sauli Niinisto, Grecji Prokopis Pawlopulos, Malty Marie-Louise Coleiro Preca, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, Słowenii Borut Pahor oraz Włoch Sergio Mattarella.

Jak zapowiedział Szczerski, wiodącym tematem tegorocznego - czternastego - spotkania Grupy Arraiolos będą "kwestie twardych i miękkich zagrożeń dla bezpieczeństwa, pokoju i stabilności w Europie".

- Prezydenci podejmą refleksję nad obecną sytuacją w Europie. Dyskusja dotyczyć będzie aktualnych wyzwań i zagrożeń geopolitycznych. Przywódcy rozmawiać będą także o problemach i wyzwaniach społecznych na Starym Kontynencie - przekazał prezydencki minister.

DEON.PL POLECA

Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, głównym celem corocznych spotkań Grupy Arraiolos, których pomysłodawcą był prezydent Portugalii (w latach 1996-2006) Jorge Sampaio, jest wspólna refleksja nad najbardziej aktualnymi wyzwaniami, przed jakimi staje Europa. W pracach Grupy biorą udział prezydenci państw UE niesprawujący bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach. Jej nazwa pochodzi od nazwy portugalskiego miasta, w którym odbyło się pierwsze spotkanie Grupy w 2003 r. Prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos już po raz czwarty.

Szczerski poinformował także PAP, że na marginesie szczytu polski prezydent odbędzie bilateralne spotkanie z prezydentem Austrii Alexandrem van der Bellenem.

- Tematem rozmowy będą kwestie dwustronne, przygotowania do szczytu COP 24, który odbędzie się w grudniu br. w Katowicach, a także priorytety austriackiej prezydencji w Unii Europejskiej - dodał polityk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W czwartek prezydent weźmie udział w spotkaniu głów państw europejskich na Łotwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.